Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa brániť vírusom a utužovať obranyschopnosť?

reklama:
reklama:
Imunita
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Najmä v zimných a jarných mesiacoch náš organizmus prechádza zaťažkávacou skúškou. 

Imunita
www.gettyimages.com

Vírusy a baktérie útočia zo všetkých strán. Je preto dobré vedieť, ako sa brániť a utužovať obranyschopnosť.

Tou hlavnou zásadou, ako si udržať pevné zdravie, je spánok. Denne by ste mali spať aspoň osem hodín, nie menej ako sedem hodín. Čím menej toho naspíte, tým slabšia bude vaša imunita. Kvalitný a dlhý spánok je kľúčom k nášmu zdraviu. Sám o sebe však nestačí.

Starajte sa o svoje črevá

Takmer sedemdesiat percent všetkých imunitných buniek v našom tele sa nachádza práve v črevách. Práve tu sa totiž nachádzajú telu prospešné baktérie. A to najlepšie vlákninou.

Jej pravidelnou konzumáciou si udržíte črevá úplne zdravé, bez nežiaducich baktérií a vírusov. Preto dbajte na dostatočný prísun čerstvej zeleniny a ovocia. Dobré je tiež pravidelne konzumovať probiotiká vo forme kyslej kapusty alebo kefíru.

Dôležité vitamíny C a D

Veľmi dôležitý je tiež vitamín D. V zime nám chýba najviac, lebo v tomto ročnom období je najmenej slnečných dní. Preto musíme slnko nahradiť niečím iným, najlepšie rybami, hovädzím mäsom alebo vajcami. Okrem vitamínu D si zaistite aj dostatočný prísun vitamínu C.

Najviac ho nájdete v kiwi, mangu, paprike, kalerábe alebo v brokolici či kapuste. Samozrejme v čerstvom stave ho majú oveľa viac, než keď zeleninu či ovocie tepelne spracujete.

Nezabúdajte na minerály

Zinok a selén sú tie najdôležitejšie zo všetkého. Ak máme ich nedostatok, náš imunitný systém je značne nabúraný. Aspoň trikrát týždenne by ste preto mali obedovať alebo večerať strukoviny alebo celozrnné obilniny.

Cesnak a zázvor

Tieto dve potraviny by nemali vo vašom jedálničku chýbať. Môžete ich používať ako prísadu a ochucovadlo do najrôznejších pokrmov, alebo si zázvor s cesnakom môžete naložiť do medu, nechať týždeň uležať a potom konzumovať len tak.

Zo zázvoru je taktiež výborný aj čaj. Stačí si nakrájať pár plátkov z očisteného zázvoru, zaliať horúcou vodou a dochutiť medom a citrónom.

Vyrobte si tinktúru

Najlepšia je orechová. Vyrába sa z púčikov orecha kráľovského a vodky či slivovice. Približne 150 g púčikov nasekajte a vložte do pripraveného skleneného a uzatvárateľného pohára.

Zalejte kvalitnou vodkou alebo slivovicou a nechajte dva mesiace macerovať na teplom, avšak tmavom mieste. Občas pohár pretrepte. Potom sceďte a užívajte dve kvapky každý deň, najmä v zimných a jarných mesiacoch. Uchovávajte v chladničke.

Hliva ustricová

Hliva ustricová je skvelým posilňovačom imunity. Túto hubu kúpite v každom väčšom supermarkete a môžete si z nej vyrobiť potrebnú polievku, zapiecť ju alebo ju napríklad použiť do šalátov či placiek.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.