Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa správne správať k práčke tak, aby vám slúžila dlho a dobre

reklama:
reklama:
práčka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
práčka www.gettyimages.com

Máloktorá gazdiná by si v dnešnej dobe dokázala predstaviť život bez automatickej práčky. Pokazená práčka je katastrofa, obzvlášť ak nie ste v domácnosti sami. Večne ušpinené deti,  alebo  manžel príde z práce celý od prachu? Domáce práce ale našťastie už dávno nie sú len úlohou pre ženy. Či už ste starostlivá manželka alebo šikovný manžel,  mali by ste sa  o svoju pračku starať nielen vo chvíli, keď sa začne kaziť. Rovnako ako je dôležitá prevencia pre zdravie nášho tela, aj naše domáce spotrebiče potrebujú pravidelnú údržbu.  Takáto investícia môže nepríjemne zatriasť aj s vaším rodinným finančným rozpočtom.

Čo sa nám to v práčke vlastne usadzuje?

Najväčším nepriateľom našej práčky je jednoznačne vodný kameň. Množstvo usadeného vodného kameňa sa odvíja od tvrdosti vody vo vašom susedstve. Tvrdosť vody je daná množstvom rozpustených minerálnych látok – najčastejšie vápnika a horčíka. Vodný kameň je uhličitan vápenatý, ktorý sa usadzuje na povrchu po odparení horúcej vody. Ak viete, že máte doma tvrdú vodu, neváhajte investovať do zmäkčovača vody.  Sediment, ktorý sa usadzuje v práčke, nie je tvorený len vodným kameňom. Obsahuje tiež hrdzu a usadenú zatvrdnutú špinu – prach, drobné kamienky a ďalšie nečistoty, ktoré zostali na našom oblečení. Takto znečistené potrubie práčky zapríčiňuje tiež väčšiu spotrebu elektriny. Zašlé rúrky totiž neohrievajú vodu tak dobre, ako by mali, preto je na ohriatie vody potrebné oveľa viac energie.

Ako vám môže dať práčka najavo, že je niečo zle?

  • zvolené programy sa začnú samy prepínať alebo vôbec nefungujú
  • zle odteká špinavá voda
  • program trvá dlhšie než by mal, alebo sa niektoré fázy opakujú

Ako sme spomenuli už vyššie, najdôležitejšia je prevencia. Nie každý z nás ale na pravidelnú údržbu spotrebičov dbá. Ak však začnete na vašej práčke pozorovať chyby v softvéri, je najvyšší čas na dôkladnú očistu útrob spotrebiča.

Ako opraviť práčku svojpomocne?

Práčku čistite pravidelne a efektívne

Odporúča sa práčku preventívne čistiť zhruba raz za štvrť roka. Ak periete  často pri vysokých teplotách (90 ° C), vodný kameň sa tvorí rýchlejšie, je teda potrebná častejšia údržba, a to zhruba po každých 30tich pracích cykloch. Cykly vysokých a nižších by ste mali striedať.

Pravdepodobne máte vyskúšané odstraňovanie vodného kameňa z varnej kanvice za pomoci octu alebo kyseliny citrónovej. Niektorí odborníci neodporúčajú tieto prostriedky používať na čistenie práčky kvôli ich negatívnym účinkom na medené časti potrubia. Kyselina síce na meď pôsobí nepriaznivo, ale až pri veľmi vysokých koncentráciách a pri pôsobení dlhšom ako 5 hodín. Tiež gumové časti práčky by mohli dlhým pôsobením kyseliny začať tvrdnúť . Preto by ste mali pri čistení práčky octom alebo kyselinou citrónovou postupovať správne.

Ako používať kyselinu citrónovú na čistenie práčky

Kyselina citrónová je určená na konzumáciu, nemá teda žiadne riziká pre zdravie človeka. Ďalšou výhodou je jej nízka cena, ľahká dostupnosť v bežných obchodoch a jej zloženie – nie je tak agresívna ako iné čisto chemické prípravky. Ak máte menšiu práčku (do 5kg prádla), odsypte si 70g kyseliny citrónovej. U väčších pračiek si pripravte 100g. Kyselinu rozpustite v  teplej vode a nalejte do bubna práčky. Spustite prací cyklus na 60 ° C. Proces žmýkania môžete pustiť dvakrát, aby sa práčka dôkladne prepláchla čistou vodou.

Pri pravidelnom čistení sa zamerajte aj na filter práčky, vypúšťacie čerpadlo, nádobky na prací prášok a aviváž a gumové tesnenie práčky, kde sa množia plesne. Tieto komponenty môžete umyť okrem kyseliny citrónovej tiež jedlou sódou. Ak chcete zabrániť množeniu plesní, po každom praní utrite tesnenia do sucha a práčku nechajte otvorenú dostatočne dlho na to, aby vyschla. Pri používaní kyseliny citrónovej pamätajte na základné pravidlá bezpečnosti – používajte gumové rukavice a nesiahajte si do očí.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.