Ako sa správne starať o orchideu, aby krásne kvitla?
Pestovať rod phalaenopsis, ktorý je bežne k dostaniu, nie je vôbec ťažké.
Treba myslieť na niekoľko dôležitých vecí …
Čo je potrebné, aby sa u nás orchideám darilo?
Svetlo
Kam s ňou? Takúto otázku si kladieme ako prvú. Orchidey často končia na stole alebo na skrinke ako dekorácia, ale treba mať na pamäti, že je to živá rastlina. Miluje svetlo, bude jej vyhovovať južné, východné alebo západné okno. Keď už si niekde zvykne, nemala by sa moc prenášať.
Pozor však na prudké slnko, mohlo by kvetinám spáliť listy..To sa môže stať napríklad aj v prípade, že sa listy dotýkajú skla. Veľa začiatočníkov si myslí, že pre exotickú rastlinu je ideálne veľa slnka. Z omylu ich však vyvedú hnedé škvrny na listoch avizujúce spálenie.
Len mäkká voda
So zálievkou orchideí je to trochu náročnejšie. Rastliny kúpime väčšinou v priehľadnom kvetináči, a tak sú dobre vidieť korene. Podľa ich farby spoznáme, kedy orchidey zaliať. Zelenými koreňmi kvetina hlási, že nemá smäd. Akonáhle ale korene v kvetináči začnú belieť alebo dostanú striebristý odtieň, znamená to, že vysychajú a je potreba ich zaliať. V žiadnom prípade by nemala stáť dlhšiu dobu v mokre.
Odkvitanie
Mnohí pestovatelia o tomto kroku nevedia, no ak orchidea po niekoľkých mesiacoch odkvitne, dobré je zarezať stonku. Neodrežte z nej však príliš, ale len časť, ktorá už nie je zelená a zdá sa vám uschnutá.
Presádzanie
Presádzanie je tiež dôležitou súčasťou starostlivosti o tieto kvety. Zmeniť jej priestor na život by ste mali raz za rok pri použití špeciálneho substrátu, ktorý je určený len pre orchideu. Dostať ho môžete v rôznych obchodoch či záhradných centrách.
Črepník
Na pestovanie orchideí sa používajú aj špeciálne črepníky, no nie sú podmienkou. Ich priehľadnosť však umožňuje koreňom fotosyntezovať a tým pádom sa k ním ľahko dostáva svetlo, ktoré orchidea potrebuje. Ak ju však budete celý čas pestovať v obyčajnom črepníku, nič zásadné sa nestane a rastlina bude aj tak žiť a kvitnúť.