Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa zbaviť zarosených okien!

reklama:
reklama:
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zarosené okno www.gettyimages.com

Znižujúca sa vonkajšia teplota vzduchu vytvára vysoký teplotný spád, ktorý zvlášť v kuchyniach a denných miestnostiach vedie ku kondenzácii pary z vnútornej strany okien , ktoré je nielen nevzhľadné, pretože vytvára priestor pre usadzovanie nečistôt, ale môže tiež viesť k navlhnutiu vnútorných konštrukčných povrchov. Tie sa potom stávajú veľmi dobrým prostredím pre usadzovanie nebezpečných kmeňov plesní, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu vzduchu v interiéri a ich spory môžu vyvolávať alergické reakcie aj nepríjemné respiračné ochorenia. Ako teda zabrániť kondenzácii pary v chladnom období?

Jednoduché triky, ktoré znížia vlhkosť v byte

Zvýšená vlhkosť vzduchu v byte spravidla sprevádza činnosti, pri ktorých sa odparuje väčšie množstvo vody. Či už sa jedná o kúpanie či varenie, alebo len dýchanie či pot väčšieho počtu ľudí, vždy je potrebné dbať na správnu cirkuláciu vzduchu. Ak je byt dobre zateplený, a nielen konštrukčná skladba múrov, ale aj okien, dobre izoluje interiér od exteriéru, dochádza zvyčajne k minimálnej kondenzácii. U starších obydlí je nutné dodržiavať niekoľko zásad, ktoré umožnia regulovať uvoľňovanie pary do vnútorného prostredia.

Kondenzácia pary z kúpeľne

Pri kúpeli, ale tiež praní či sušení, sa para uvoľňuje do miestnosti vo väčšom množstve a je potrebné ju správne, rýchlo a účinne odvádzať, aby sa nezačala na okenných tabuliach zrážať. Ideálne je v kúpeľni otvoriť okno alebo spustiť vetrák, ktorý paru odvedie do vonkajšieho prostredia a zmieša ju s okolitým (síce studeným) suchým vzduchom. Rozhodne je potreba odvetrať miestnosť ako celok, nenechávajte otvorené dvere do ostatných miestností, para by sa tak rovnomerne rozložila do celého bytu a začala kondenzovať aj v ďalších častiach.

Ako na paru z varenia

Varenie je najčastejším dôvodom kondenzácie vlhkosti na okenných sklách. Jednak vyžaduje var zvyčajne pomerne veľkého množstva vody, jednak trvá relatívne dlhú dobu. Pri varení je tak dobré takisto pravidelne miestnosť prevetrávať a činnosť vykonávať v uzavretej miestnosti tak, aby para nepostupovala do celého bytu. Jej objem sa dá regulovať používaním pokrievok, ktoré var zintenzívňujú. Vetranie je ideálne vykonávať počas varenia, kedy sa prichádzajúci studený vzduch rýchlo ohrieva od vykúreného vnútorného prostredia a je možné ho teda ukončiť ihneď po varení.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.