Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako si doma zlepšiť kvalitu vzduchu? Vsaďte na tieto tipy

reklama:
reklama:
Ako si doma zlepšiť kvalitu vzduchu? Vsaďte na tieto tipy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako si doma zlepšiť kvalitu vzduchu? Vsaďte na tieto tipy Foto: www.freepik.com

Pokiaľ vás nič netrápi, možno nebudete o kvalite vzduchu vo vašom domove príliš premýšľať. Ale pravdou je, že kvalita vzduchu môže mať oveľa významnejší vplyv na vaše zdravie, než si uvedomujete. Niektoré príznaky nezdravej kvality vnútorného ovzdušia zahŕňajú okrem iného aj bolesti hlavy, podráždenie uší, nosa a krku alebo napríklad závraty. Ako si jednoducho a rýchlo zlepšiť kvalitu vzduchu u vás doma? Máme pre vás pár skvelých tipov…

7 tipov, ako si doma zlepšiť kvalitu vzduchu

1. Odstráňte  príčiny znečisťujúce ovzdušie

Podľa Agentúry pre ochranu životného prostredia všeobecne platí, že ľudia trávia asi 70 % svojho času doma. Prvým krokom k lepšej kvalite vzduchu je odstrániť z vášho domova všetko, čo spôsobuje jej zhoršenie. To môže a nemusí byť ľahko. Ak máte napríklad v dome čistiace prostriedky, farby alebo iné chemikálie, jednoducho ich premiestnite do garáže alebo mimo svojho hlavného obytného priestoru.

2. Priveďte čerstvý vzduch

Zlepšenie kvality vzduchu vo vašej domácnosti môže byť rovnako jednoduché a rýchlo ako je otvorenie okna. Niekedy to nie je vždy praktické, v závislosti od počasia, vlhkosti, znečistenia, hladiny peľu a ďalších miestnych faktorov vonku. Pokiaľ však môžete, kedykoľvek máte pocit, že je vo vnútri dusno, stačí na chvíľku otvoriť okno a vpustiť dovnútra čerstvý vzduch.

3. Používajte digestor v kuchyni

Úplne súhlasíme, že nič nie je viac otravné ako hluk pusteného digestora v kuchyni. Zvlášť pokiaľ máte priestor kuchyne spojený práve s obývacou izbou. Ale jej pravidelné používanie vám pomôže doslova „vytiahnuť“ z domova zatuchnutý a vlhký vzduch, ktorý nahradí tým čerstvým. Skúste ju každý deň pustiť aspoň na 20 minút, aby ste mali istotu, že do vašej domácnosti natiahne čerstvý vzduch.

4. Zamerajte sa na vlhkosť vo vašej domácnosti

Vlhký vzduch môže byť skvelý pre váš organizmus, ale všetkého veľmi škodí. Zistite aká je vlhkosť vo vašej domácnosti a snažte sa jej udržiavať medzi 30 – 50 %. Pomôže vám k tomu odvlhčovač (ideálne s digitálnym ukazovateľom), vďaka ktorému budete mať prehľad, v ktorých miestnostiach vášho domova sa drží najväčšia vlhkosť.

5. Obmedzte vonné produkty

Nie je nič krajšie ako, keď vaša domácnosť vonia po citrónovej tráve alebo levandule. Ale pozor! Všetky vonné sviečky alebo difuzéry vám síce doma vytvoria nádhernú vôňu, ale môžu prispieť k zlej kvalite vzduchu. Navyše niektoré vonné produkty obsahujú škodlivé prchavé organické zlúčeniny (VOC) – ako je formaldehyd, benzén alebo toluén – ktoré môžu byť zdravý priamo škodlivé. Nadmerná vôňa navyše môže spôsobiť bolesti hlavy, podráždenie vašich očí, nosa alebo krku.

6. Pomôžu vám izbové rastliny

Vnútorné izbové rastliny sú skvelým spôsobom, ako pridať do akéhokoľvek priestoru viac kyslíka a čistého vzduchu. Niektoré druhy majú priamo sklony filtrovať znečisťujúce látky v ovzduší a neutralizovať ich. Patria medzi ne napríklad Lopatkovec (Spathiphyllum), Svokrin jazyk (Sansevieria), Toulitka (Anthurium), Dracaena, Aglaonema a mnohé ďalšie.

7. Zamerajte sa na čistenie podlahových krytín

Koberce a koberčeky síce pridávajú miestnosti na útulnosti, ale sú tiež najlepším zdrojom pre nečistoty alebo peľ. Zamerajte sa preto na ich pravidelné čistenie, vďaka ktorej eliminujete ich výskyt.

Zdroj: Wikipedia Commons, National Institutes of Health, NASA, WHO, zenysro.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.