Ako si poradiť s voškami?
Vošky patria k najčastejším škodcom okrasných i úžitkových rastlín
Vošky napádajú snáď všetky pestované rastliny počínajúc ovocnými drevinami, cez zeleninu až po okrasné rastliny. Najviac škodia skoro na jar a začiatkom leta. Saním deformujú a krútia listy, ktoré strácajú schopnosť asimilácie a rastliny preto najprv spomaľujú a neskôr úplne zastavujú rast.
Prečo sa tak rýchlo množia?
V priebehu leta ale činnosť ustáva a kolónie sa začínajú zmenšovať, čo znamená, že sa vošky sťahujú na ďalšieho hostiteľa. Tieto živočíchy totiž striedajú spôsob rozmnožovania. Hovorí sa tomu rodozmena a znamená to, že väčšia časť roka sa vošky množia partenogeneticky, teda bez oplodnenia, a na jeseň sa potom objavujú obojpohlavné generácie, ktorej jedinci sa pária. Partenogenéza často sprevádza živorodosť, čo vysvetľuje, prečo sa v príhodných podmienkach vošky tak rýchlo množia.
Okrídlené formy vošiek sa premiestňujú veľmi rýchlo..
Striedanie hostiteľov
Vývoj vošiek je pomerne komplikovaný. Rad druhov pri ňom pravidelne strieda primárny (väčšinou dreviny) a sekundárnych (prevažne byliny) hostiteľské rastliny. Nenechajte sa preto uchlácholiť zistením, že vošky sú zrazu preč. Nie sú, len sa inde pripravujú na zimu. Množstvo zimujúcich vajíčok teda môžete účinne redukovať postrekmi na správnych rastlinách, čím výrazne obmedzíte počet dospelých jedincov, ktorí by potom migrovali.
Ako si s nimi poradiť?
Zdravie ani životné prostredie vrátane prirodzených nepriateľov vošiek neohrozujú postreky na báze olejov, ktoré im zalepí dýchacie otvory. Do istej miery ich hubia aj prírodné postreky z vratiča a ďalších rastlín. Najlepšou prevenciou je záhrada s dostatkom úkrytov pre lienky, pestrice, zlato očko a vtáky – tí všetci sú náruživí konzumenti mäkkých, chutných vošiek.