Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako si vybrať kvalitnú plávajúcu podlahu?

reklama:
reklama:
Plávajúca podlaha
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plávajúca podlaha www.gettyimages.com

Plávajúce podlahy sú jednoznačne najobľúbenejšie podlahové krytiny na trhu

Svoju obľubu si našli vďaka jednoduchej pokládke, prijateľnej cene a tiež množstvu dekorov, vzorov a farebných variácií. 

Ale ako si vybrať tú kvalitnú?

Aký zvoliť materiál plávajúcej podlahy?

Najprv je dôležité si uvedomiť, čo vlastne plávajúce podlahy sú. Jedná sa o spôsob, kedy jednotlivé kusy podlahy vďaka špeciálnemu systému do seba zapadajú a nie je tak potrebné používať lepidlo. Plávajúce sa hovorí z dôvodu, že podlaha nie je nijako pevne spojená s podkladom. Materiál plávajúcej podlahy sa vyberá podľa veľkosti priestoru a ako veľmi je miestnosť zaťažovaná. Najviac plávajúcich podláh je z dreva alebo laminátu. O drevených podlahách platí, že sú teplejšie ako lamino. Na druhú stranu sú náchylnejšie na vlhkosť, zmenu teplôt a ich údržba je oproti laminátu viac náročná. A čo laminát? Je vysoko odolný, s dlhou životnosťou a veľmi ľahkou údržbou. Jednou z kľúčových výhod laminátovej plávajúcej podlahy je široké portfólio designov, farieb a prevedení. Ak niekto zatúži po dreve, ale nechce toľko do podlahy investovať, laminátové podlahy sú dokonalou imitáciou dreva i ďalších prírodných materiálov.

Dôležité sú nosné vrstvy

Nie je úplne jednoduché vybrať len pohľadom ani pohmatom kvalitnú plávajúcu podlahu od tej nekvalitnej. Jednoducho sa to ale pozná podľa nosných vrstiev. Plávajúca podlaha sa skladá z troch základných vrstiev. Vrchná laminátová určuje odolnosť podlahy a kvalitná je tvorená zo živice – melamínovej vrstvy. Druhá vrstva je nosná – stabilizačná. Práve vrstva stabilizačná je u plávajúcej podlahy rozhodujúca. Čo sa neodporúča je voliť nosnú vrstvu tvorenú z IMDF alebo MDF dosky, ktorá je stredne tvrdá. Naopak odborníci odporúčajú plávajúce podlahy s nosnou doskou z HDF dosky, ktorá je tvrdá, odolná a aspoň 8 mm hrubá. Najslabším miestom plávajúcich podláh nie je vrstva vrchná, povrchová, ale práve nestabilná nosná doska. Na trhu sa už bežne predávajú plávajúce podlahy s ochranou impregnáciou, ktorá zabraňuje napučaniu na hrane, čo je najnáchylnejšie miesto, alebo po celom jej povrchu.

Reklamácia je záruka kvality

Renomovaný výrobca vyrába a predáva iba také plávajúce podlahy, ktoré sú kvalitné a nebojí sa na ne tak dať dlhú záruku. Kvalitné plávajúce podlahy majú záruku až 15 rokov. S takými podlahami tiež nebýva problém s reklamáciou alebo následnou opravou jednotlivých dielov.

Známkou kvalitnej plávajúcej podlahy je počet vrchných vrstiev. Čím ich je viac, tým lepšie a podlaha bude odolnejšia. Takéto plávajúce podlahy sú maximálne odolné proti oderu a povrchovému mechanickému poškodeniu. Najčastejšie dochádza k poškodeniu od pazúrikov domácich maznáčikov, kamienkov z topánok alebo padajúcim predmetom ako sú hračky, riad alebo príbory.

Osvedčení a renomovaní výrobcovia vždy u svojich výrobkov udávajú mieru zaťaženia – užívateľskej triedy.

Pre obytný priestor:

AC1 – pre ľahké zaťaženie (trieda 21 – minimálne využívané priestory)

AC2 – pre strednú záťaž (trieda 22 – detské izby, jedálne)

AC3 – pre veľké zaťaženie (trieda 23 – obývacie izby, chodby, priechodné priestory)

Keď už investujete do kvalitnej plávajúcej podlahy, či už z laminátu alebo dreva, nepodceňte jej pokládku. Nekvalitne a neodborne položená podlaha sa môže za čas začať krútiť, vŕzgať alebo mechanicky ničiť.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.