Ako si vybrať vhodnú elektrocentrálu pre rodinný dom
Dosiahnutie energetickej nezávislosti tým, že sa nebudeme musieť spoliehať na veľké rozvodné siete, je niečo, o čo sa snažíme v časoch neistoty. Mať pod kontrolou túto eventualitu je teraz možné vďaka pokrokom v technológiách batérií, zatiaľ čo polovodiče používané na využitie zdroja vysokého výkonu sa neustále zlepšujú. Najlepšie prenosné elektrocentrály znižujú potrebu generátorov poháňaných palivom a od uvedenia prvých prototypov urobili obrovský pokrok.
Recept na dobrú elektrocentrálu je jednoduchý: jadro tvorí veľká kapacita batérie spojená s vysokovýkonným invertorom. Pridajte k tomu niekoľko USB portov vo všetkých formátoch, adaptér do auta a nakoniec spôsob, ako nabíjať batériu s ohľadom na rýchlosť. Všetko samozrejme musí byť uzavreté v tvrdej škrupine a po zhasnutí svetiel vhodné kamkoľvek.
Je elektrocentrála len veľká batéria?
Je banka len trezor? Hoci je batéria hlavnou súčasťou prenosnej elektrárne, existuje množstvo komponentov a technológií, ktoré bezpečne a efektívne posielajú uloženú energiu do vašich spotrebičov. Majú technológiu, vďaka ktorej sa nabíjajú rýchlejšie, obrazovky zobrazujúce vstup a výstup a dokonca aj aplikácie na vzdialenú správu energie. A navyše fungujú veľmi jednoducho: Nabijete stanicu na plný výkon a potom počkáte, kým ju budete potrebovať. Keď nastane blackout, elektrocentrála poskytne dostatok energie na viacnásobné nabitie telefónov a notebookov a spustenie svetiel alebo malých spotrebičov. Malá tichá elektrocentrála pre rodinný dom prináša množstvo benefitov, ktoré stoja za zváženie:
- núdzové záložné napájanie – samozrejme, toto je pravdepodobne jeden z najzrejmejších dôvodov, prečo si zaobstarať elektrocentrálu: záložné napájanie. Ak žijete v obytnej oblasti, ktorá je náchylná na časté výpadky prúdu, v regióne, ktorý je obzvlášť prístupná búrkam, alebo ak chcete mať pokoj pre prípad núdze, potom je prenosná elektráreň rozumnou investíciou pre váš domov. Čím vyššiu kapacitu zvolíte, tým viac energie budete mať v rezerve.
- menšia závislosť od elektrickej siete – sme si istí, že by sme sa všetci radi stali menej závislými od nej, najmä z finančných dôvodov. Niektoré energetické spoločnosti budú účtovať vyššie sadzby za spotrebu energie v závislosti od dennej doby. Špička sa zvyčajne pohybuje medzi 8:00 a 22:00, keď je elektrická sieť viac zaťažená a preto je jej používanie drahšie. Časť týchto nákladov by ste mohli kompenzovať výberom času pripojenia k sieti. Zapojte svoju elektrocentrálu cez deň, keď je elektrina v špičke a potom v noci prepnite späť do elektrickej siete.
- lepšia alternatíva k benzínovým centrálam – benzínové generátory majú určite svoje využitie a výhody – majú však niekoľko serióznych mínusov v dôsledku nepríjemného zvuku a škodlivých výparov, ktoré vydávajú. Nehovoriac o ich veľkom a objemnom dizajne, ktorý ich prenosnosť značne obmedzuje. Alternatívne, elektrocentrály dokážu ponúknuť dostatok energie pre mnohé z vašich domácich spotrebičov – a to bez potreby zásoby benzínu na ich udržanie v chode, bez potreby výmeny oleja či inej drobnej údržby, ktorú spaľovací motor vyžaduje. A čo je ešte lepšie, môžete ich použiť aj v interiéri pre oveľa jednoduchší prístup k vašim základným zariadeniam. Benzínové centrály sú zatiaľ len „outdoorové“.
zdroj: Dizfoto/shutterstock.com
Čo hľadať pri výbere elektrocentrály pre rodinný dom?
Prenosnosť, kapacita, životnosť a funkcie sú to, čo robí určité modely pre niektorých vhodnými a pre iných nie. Na prvé tri bude mať veľký vplyv typ použitej batérie. Batérie NCM sú ľahšie, zatiaľ čo batérie LFP majú dlhšiu životnosť.
Prenosnosť
Chemické zloženie batérií sa vzdialilo od olova a kyseliny, ktoré nájdeme v automobiloch a preto sú teraz oveľa ľahšie a efektívnejšie. Ešte stále nie sme v bode, kedy by sa váš dom mohol nabiť z batérie veľkosti telefónu, ale už sme oveľa bližšie. S dnešnými prenosnými elektrárňami môžete použiť množstvo vecí, čo by ste ešte pred niekoľkými rokmi nemohli reálne robiť.
Kompromis medzi hmotnosťou a kapacitou dosiahol bod, kedy si môžete vybrať batériu, ktorá dokáže napájať napríklad televízor 24 hodín. Menšie veľkosti, ktoré si môžete vziať so sebou do prírody, dokážu napájať malé spotrebiče počas niekoľkých hodín. Väčšie elektrocentrály majú zvyčajne kolesá a dokážu poháňať veľké spotrebiče a elektrické náradie niekoľko hodín.
Kapacita
Koľko elektriny dokáže prenosná elektráreň uskladniť, sa meria vo watthodinách (Wh), čo je jeden watt elektriny spotrebovaný za jednu hodinu. Ak zapnete 50W žiarovku na 10 hodín, spotrebuje 500Wh energie.
Povedzme teda, že organizujete letnú párty vonku na 3 hodiny a plánujete priniesť:
- Chladič bez ľadu (50 wattov)
- Sada svetiel (25 wattov)
- Pomalý hrniec (75 wattov)
Všetky vyššie uvedené zariadenia majú príkon 150 wattov a na 3 hodiny spotrebujú 450 Wh. Elektrocentrála s výkonom 450 Wh by to však nezvládla. Keďže pri napájaní zariadení sa stratí približne 10 – 20 % batérie, na uskutočnenie tejto párty by bola potrebná prenosná elektráreň s kapacitou 500 – 560 Wh. To v tom prípade, ak ju používate zo 100 % na 0 %, čo je však pre zdravie batérie no-no. Odporúčame udržiavať ju na 80%-20% – prijateľnom bode pre maximálnu životnosť a v tom prípade budete potrebovať elektrocentrálu s približne 800Wh-900Wh.
zdroj: Georgy Dzyura/shutterstock.com
Životnosť
Vidieť batériu ako investíciu je akýmsi novým konceptom. Jednou z vecí na porovnanie je životnosť. Bude to uvedené ako niečo ako 500 cyklov na 80% kapacity.
- 500 cyklov – všetky nabíjateľné batérie počas svojej životnosti jemne strácajú kapacitu a čiastočne je to spôsobené cyklom nabíjania/vybíjania. Úplný cyklus znamená, že sa batéria využije celkovo na 100 % – ak použijete 30 % dnes, 50 % zajtra a 20 % nasledujúci deň, ide o jeden cyklus. To bez ohľadu na to, či/a nakoľko ste elektrocentrálu v týchto dňoch dobili.
- 80 % kapacity – čo potom po 500 cykloch? Vaša batéria nie je na konci svojej životnosti, je len na 80 % svojho pôvodného stavu. Batéria, ktorá raz dokázala napájať svetlo 100 hodín, ho dokáže teraz napájať iba 80 hodín. Pri porovnávaní životnosti elektrocentrál je dôležité, aby percento bolo vyššie: batéria s 500 cyklami na 80 % kapacity je lepšia ako batéria s 500 cyklami na 50 % kapacity.
Možnosti nabíjania
Takmer všetky elektrocentrály je možné zapojiť do zásuvky a nabiť, čo je spôsob, ako zabezpečiť, aby ste mali nabitú batériu, keď dôjde k výpadku prúdu. Ale schopnosť dobíjať centrálu počas výpadku prúdu je nevyhnutná. Hľadajte viacero možností – solárne panely sú nevyhnutnosťou, hoci je to extra výdavok. Ale ak máte k dispozícii adaptéry, ktoré vám umožnia dobíjať napríklad z auta, získate ďalšiu možnosť a možnosť kombinovať dva, alebo viac spôsobov nabíjania je skvelá vlastnosť.
Extra funkcie
Elektrocentrály by mali mať minimálne USB a AC zásuvky. Ďalšie „extra“, s ktorými sa môžete stretnúť, sú rôzne zásuvky, rôzne spôsoby nabíjania, funkčnosť aplikácií, rozšíriteľná kapacita (t. j. pridanie batérií) a ďalšie dostupné príslušenstvo (napr. súpravy domácej integrácie a inteligentné generátory).
Zdroje informácií: