Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako správne kombinovať jednotlivé farby v rámci interiéru?

reklama:
reklama:
Ako správne kombinovať jednotlivé farby v rámci interiéru?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako správne kombinovať jednotlivé farby v rámci interiéru? Foto: www.gettyimages.com

Výber farebnej škály pre použitie pri koncipovaní interiéru nie je úloha nijako ľahká. Navyše je táto úloha spojená s istou mierou zodpovednosti, pretože spravidla ide o riešenie dlhodobejšieho charakteru. Zvolená farebná škála v interiéri nás nesmie žiadnym spôsobom rozrušovať alebo negatívne pôsobiť na našu náladu.

Naopak by nám mala pomôcť znovu nájsť duševnú harmóniu, ktorú sme počas dňa stratili. Na začiatku zložitého procesu, ktorým výber vhodnej farebnej škály pre interiér nepochybne je, stojí moment, keď si ujasníme, čo od budovaného interiéru vlastne očakávame.

Najviac „horúca“ farba – je oranžová. A najchladnejšia je naproti tomu farba modrá, ktorú si mnohokrát spájame so studenou vodou a s ľadom. Pokiaľ sa prechádza od modrých tónov cez tóny zelenej a žltej, farby sa stávajú teplejšími a „vysokú teplotu“ potom majú farby červená, bordová, hnedá a niektoré odtiene ružovej a fialovej. A potom sa dúha opäť vracia späť k tónom chladnejším. Avšak „gradácia“, ktorú sme tu popísali, je vždy „podmienená“. Hranice medzi „studenými“ a „teplými“ odtieňmi nie sú totiž vždy jednoznačné a jasne postrehnuteľné. Platí, že použitie rôznych „chladných“ a „teplých“ farieb môže mať na celkový vzhľad miestnosti aj na atmosféru, ktorá tu bude panovať, podstatný vplyv. Zmena farebnej konštelácie potom môže charakter interiéru podstatne zmeniť.

Napríklad ak potrebujeme opticky zväčšiť priestor malej izby, potom je dobré používať nielen svetlé farby, ale aj chladné farebné tóny. A naopak, pokiaľ máme miestnosť príliš priestrannú a zdá sa, že je prázdna, môžeme ju «zútulniť» použitím teplých farebných odtieňov; tie potom môžu dodať interiéru optimistickú, «slnečnú» náladu aj vtedy, keď miestnosť nemá dostatočné prirodzené osvetlenie a aj počas dňa je treba tu používať rôzne svietidlá. Aj silne osvetlený priestor s veľkými oknami je možné «naladiť» chladnejšími farebnými tonami.

Obzvlášť široká je škála farieb používaných pre kuchynské interiéry. Ak zostavujete kuchynský interiér a uvažujete o farebnej konštelácii, potom je na mieste vziať do úvahy aj to, že šťavnaté teplé farby ako je oranžová, trávovo zelená alebo žĺtková – zvyšujú chuť do jedla a modrá a biela farba naproti tomu pôsobí, že človek konzumuje potraviny v primeranom množstve.

Osobitnú pozornosť je potrebné venovať vybavovaniu spálne. Tu je vhodné použiť skôr chladnejšie farebné tóny, ktoré dokážu odviesť našu pozornosť od mnohých nepríjemných aspektov života. Tieto farby pôsobia na to, aby sa naše sily rýchlo obnovili. Zdá sa pritom, ako keby nám odovzdávali svoje teplo a energiu.

Farby jednotlivých súčastí vybavenia obydlia si ľudia spravidla vyberajú podľa svojho vkusu a preferencií a nie podľa módnych trendov. Akákoľvek farebná kombinácia v interiéroch musí pekne vyzerať, vybavenie musí byť pohodlné a kvalitné. V tejto súvislosti je na mieste pripomenúť, že existujú niektoré farebné kombinácie, ktoré pre vybavenie interiéru nie sú práve tým najlepším riešením:

  • Kombinácia čiernej a fialovej farby vytvára dojem stiesnenosti priestoru, čo môže v niektorých prípadoch pôsobiť až vznik depresívnych stavov.
  • Depresívne stavy a melanchóliu môže vyvolávať aj hnedá farba.
  • Červené farebné plochy v interiéri dráždivo pôsobia na nervovú sústavu a môžu prispieť k zvýšeniu krvného tlaku.
  • Šedá farba môže do interiéru vniesť skľúčenosť, smútok a môže tiež vyvolávať depresie.
    Modrá farba vyvoláva pocit chladu.

Pokiaľ sa chcete s novým interiérom vášho obydlia zžiť, vytvoriť z neho súčasť svojej životnej histórie, potom bude na mieste, keď tu vytvoríte farebnú konštaláciu zodpovedajúcu vášmu vkusu.

Zdroj: www.adaline.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.