Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako správne pestovať rozmarín?

reklama:
reklama:
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com

Rozmarín je obľúbené korenie, ktoré sa najvýraznejšie uplatňuje vo stredozemnej kuchyni, ale aj v anglických, amerických a mexických jedlách.

Jeho pestovanie nie je zložité, hodí sa aj do kvetináčov na terasu, balkón či za okno. Aby u vás ale dobre prospieval, musíte mu dopriať slnko.

Pochádza z hornatých oblastí Stredozemného mora, kde rastie divo dodnes. Od staroveku je používaný ako aromatické korenie i liečivka. Bola mu prisudzovaná aj čarovná moc. Používal sa k príprave kadidiel aj elixírov lásky. V krajinách Stredomoria je dodnes svadobnou kvetinou.

Rozmarín je vytrvalý, stále zelený ker s čiarkovitými tmavozelenými a na rube šedoplstnatými listami, z ktorých úžľabia vyrastajú drobné modrasté či fialové kvety. U šľachtených druhov bývajú aj biele alebo ružové. Hoci sa pestuje bežne v kvetináčoch, v priaznivých podmienkach môže dorásť až do výšky 1,5 metra.

www.gettyimages.com

Neprelievajte ho

Ideálne je pestovať ho na slnečnom stanovišti v ľahkej, piesočnatej a dobre priepustnej pôde. Naopak nemá rád vlhkosť, zemina v kvetináči nesmie byť premokrená a kvetináč by nemal stáť vo vode. Držte sa pravidla, že ďalšiu zálievku rozmarín potrebuje až vtedy, keď zemina v kvetináči takmer vyschne.

Počas vegetačného obdobia rastlinu prihnojujte. Od mája až do konca októbra môže byť vonku, s príchodom chladnejšieho počasia ju presťahujte domov či do skleníka. Na zimu minimalizujte zálievku, aby rastlina nezačala zahnívať. Rozmarín sa dá veľmi dobre tvarovať. Strihaním vetvičiek z neho môžete vytvoriť aj krásnu bonsaj.

Mladé a ohybné listy na zber

Ako korenie sa používajú čerstvé alebo usušené lístky, ktoré majú silnú arómu a horkastú, korenistú chuť. K sušeniu a na liečebné účely sa listy zbierajú od mája do augusta, najvhodnejšie sú ešte mladé a ohybné listy. Podobne ako u iných byliniek aj u rozmarínu platí, že by sa nemal užívať vo veľkých dávkach.

Ideálny je pri príprave baranej a jahňaciej pečienky, teľacieho mäsa, hydiny, varených rýb a paradajkovej omáčky. Pridať ho môžete aj do marinád a grilovacích zmesí a do polievok. Ochutiť s ním môžete aj oleja a octy.

Využitie v lekárstve

Má dezinfekčné a antiseptické účinky, posilňuje pamäť, upravuje trávenie a podporuje činnosť pečene. Zvyšuje tiež krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, odstraňuje pocit chladu v končatinách, pomáha proti bolestiam hlavy a nervozite a má upokojujúce a posilňujúce účinky. Používa sa aj na liečbu reumatizmu a na čistenie pleti.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.