Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako správne prepláchnuť kúrenie pred vykurovacou sezónou?

reklama:
reklama:
kúrenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
kúrenie František Stacho

Vykurovací systém je spojenie kotla, rôznych rúr, radiátorov, regulačných a ďalších zariadení. Je teda jasné, že sebemenšia chybička môže celý systém vyradiť. Každý očakáva, že jeho vykurovací systém bude v bezchybnej prevádzke dlhú dobu, ale i napríklad za krátko sa ukáže opak. Úplne nový kotol má cez veľké náklady problémy. Častou chybou ale môže byť aj menšia nečistota, ktorá celý zložitý systém nabúra.

Postup:

  1. K znepriechodneniu vykurovacieho systému môže dôjsť z niekoľkých dôvodov. Sú to v prvom rade nečistoty, ktoré sa môžu vyskytnúť aj v úplne novom vykurovacom systéme. Ďalšia príčina môže byť v tom, že vykurovacia voda má príliš vysoký obsah vápnika, ktorá spôsobuje vznik vodného kameňa, najmä vo výmenníku kotla.
  2. Vykurovací systém by sa mal prepláchnuť ešte pred uvedením do vykurovacej prevádzky. To je najlepšia cesta, ako predísť problémom s prietočnosťou  systému. Ďalej je potrebné skontrolovať kvalitu vody a treba do nej pridať ochranné prostriedky pre vykurovacie systémy.
  3. Pre vznik nečistôt je dôležitá aj doba prevádzky vykurovacieho systému. Ak voda pôsobí na železné časti dlho, môže sa za čas uvoľniť nejaká hrdza, a stačia potom malé čiastočky, aby niektoré užšie priechody zablokovali. Preto sa pre neustálu filtráciu vykurovacej vody, a tým aj priebežné zachytávanie a odstraňovanie nečistôt do systému, inštaluje špeciálny filter s cyklónovým odlučovaním nečistôt a s magnetom pre efektívne zachytávanie i malých kovových častíc.
  4. Keď sme urobili všetko potrebné, napriek tomu k zaneseniu môže dôjsť. Musíme si teda s tým poradiť, ale nie je nutné drahý diel meniť, stačí ho vyčistiť. To nám umožňujú tlakové pumpy, ktoré v spojení so špeciálnymi chemickými prípravkami vyčistí dotknuté miesto a rozpustí aj prípadný usadený vodný kameň.
  5. Problém s usadzovaním je aj pri kotloch, kde je miesto najväčšieho ohrozenia nečistoty na spalinovej strane výmenníka. Tie potom zhoršujú odovzdávanie tepla a znižujú tým výrazne účinnosť kotla. Pre ich vyčistenie sa potom používajú prípravky na čistenie spalinových ciest kotlov.
  6. Pred preplachovaním systému ho vypustite a naplňme vodou. Aby sme boli úspešní, je potrebné úplne vypustiť celý systém vrátane radiátorov s kvapkovým napájaním, ak ich máme nainštalované. Môžeme dokonca dočasne opatriť ventily s plným vývrtom hadicovými prepojkami. Všetky ručne ovládané aj termostaticky riadené ventily nastavíme tak, aby sa počas procesu neuzavreli. Vypúšťanie robíme do kalovej výpuste a nie do kanalizácie.
  7. Prípravky na čistenie vodovodných systémov pridávame cez spádovú nádrž, u uzatvorených systémov cez radiátor pomocou injektoru. Pred spustením nového systému vodu s čistiacim prípravkom necháme cirkulovať aspoň hodinu pri normálnej prevádzkovej teplote. Je tiež nutné rozptýliť kal a nečistoty počas hodiny pri normálnych prevádzkových teplotách.
  8. Pre odstránenie zatvrdnutých oxidov železa a vodného kameňa sa doba čistenia predlžuje na týždeň počas normálnej vykurovacej prevádzky. Ak budete mať radiátor studený aj  po 1 hodine, zvýšime prietok uzavretím ventilov na ostatných radiátoroch.
  9. Dôkladne vypustite a dynamicky prepláchne systém najmenej dvakrát, až bude vytekajúca voda priehľadná.
  10. Opäť napustíme systém vodou s prídavkom vhodného prípravku pre dlhodobú ochranu proti korózii a proti usadzovaniu vodného kameňa.
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.