Ako správne skladovať kapustu, aby vydržala čo najdlhšie?
Skladovanie kapusty nie je zložité, ale pár šikovných tipov sa vám určite hodí.
Uskladnite len vhodné druhy kapusty
Nie každá kapusta sa hodí na skladovanie. Rôzne druhy kapusty sú vhodné na konkrétne spracovanie, a preto delíme varianty na tie, ktoré možno konzumovať priamo a ktoré uskladniť. Až budete nabudúce plánovať výsadbu, spestrite si výber rôznymi druhmi kapusty, nech využijete krehkú a chrumkavú kapustu čo najviac.
Ktoré sú vhodné na skladovanie
Ideálne hlávky kapusty sú také, ktoré ste zberali popoludní, a to kvôli nižšiemu obsahu cukrov. Ich váha by sa mala pohybovať okolo dvoch či dvoch a pol kilogramu. Uskladňujte len zdravé nepomlátené hlávky kapusty bez hnedastých fliačkov. Tie by sa totiž počas uloženia začali čoskoro zväčšovať a kapusta by začala hniť.
Kde ju skladovať?
Na skladovanie kapustových hlávok sú najideálnejšie teploty tesne nad bodom mrazu medzi jedným a dvoma stupňami. Vzdušná vlhkosť by mala byť pomerne vysoká, aby si kapusta udržala šťavnatosť a nevysušovala sa. Vhodnými priestormi na skladovanie sú pivnica, chladná chodba, ale je možné využiť aj zasklený balkón alebo špajzu. Kapustu môžete skladovať aj v izbovej teplote, ale len veľmi krátko.
Skladovanie v pivnici
Pokiaľ máte k dispozícii pivnicu, potom postačí octom utrieť všetky plochy, aby boli nielen čisté, ale aj vydezinfikované. Z hlávok neodstraňujte vrchné listy a dotýkajte sa ich čo možno najmenej. Majú totiž ochrannú vrstvu, ktorou je belavý povlak na listoch. V pivnici môžete uskladniť hlávky na police alebo do krabíc či debničiek. Vhodná je dobrá cirkulácia vzduchu, ale bez prístupu mrazivého prievanu z ventilácie.
Aj na balkóne je možné kapustu úspešne skladovať
Ak nemáte pivnicu, môžete vyskúšať skladovanie na balkóne. V tom prípade budete potrebovať zabaliť hlávky do papiera. Teplotu na balkóne bohužiaľ nemožno regulovať, preto je potrebné kapustu ochrániť pred výkyvmi teplôt a rozhodne tiež pred vlhkosťou. Opäť je vhodné príliš sa hlávok nedotýkať prstami a manipulovať s nimi len výnimočne.
Na čo si dať pri skladovanej kapuste pozor?
Rozhodne sa hodí kontrolovať uskladnenú kapustu aspoň raz za mesiac, na konci zimy častejšie. Okrem teploty je dôležitá aj cirkulácia vzduchu a kontrola vlhkosti prostredia, kde je kapusta uskladnená.