Ako správne sušiť bielizeň v byte bez zbytočnej vlhkosti?
Pri sušení bielizne na sušiaku vo vnútri patrí často aj boj s plesňou, ktorá vzniká v rohoch miestnosti a okolo okien
Pozrite si v článku pár rád a tipov ako tomu zabrániť:
Žmýkajte na maximum
Perte len toľko bielizne, ktoré sa pohodlne zmestí na sušiak tak, aby medzi ním boli medzery. Nastavte počet otáčok žmýkania na maximum, ktoré praný materiál znesie. Pred vešaním bielizeň dobre vytrepte a na sušiak rozprestrite bez záhybov. Nie pri žmýkaní, ale väčšinou až pri sušení pokrčenej bielizne, sa vytvoria záhyby, ktoré je pracné rozžehlit.
Umiestnite sušiak správne
Je jasné, že sušiak väčšinou v byte prekáža. Aj preto sa ho snažíte prisunúť čo najbližšie ku kúreniu či k stene … proste dať tak, aby sa okolo neho dalo chodiť. Tak to je zle. Aby bielizeň dobre a rýchlo preschla, potrebuje zo všetkých strán prúdenie vzduchu. Čím je bližšie k stene alebo nábytku, tým vyššie je riziko, že práve tie začnú plesnivieť.
Príde vám logické sušiť bielizeň pri kúrení? Bohužiaľ to nie je ideálne, pretože vyparovanie vody len podporí rosenie okien a kondenzáciu vody okolo nich, teda opäť vznik plesní. Bielizeň navyše schne nerovnomerne a na strane pri kúrení môže byť až preschnuté.
Rozhodne nedávajte sušiak nikam, kde nemôžete poriadne vyvetrať, teda celkom nevhodné sú malé kúpeľne bez okien. Tam býva vlhkosť vzduchu tak vysoká, že bielizeň môže namiesto uschnutia plesnivieť a nepríjemne zapáchať.
Aj v zime by ste mali každý deň krátko, ale intenzívne vetrať – dvojnásobne v prípade, že v byte sušíte bielizeň. Musíte docieliť výmeny vlhkého vzduchu v miestnosti za suchší vonkajší vzduch. Súčasne by ste nemali moc „uťahovať“ alebo na noc úplne vypínať kúrenie a nechávať prechladnúť steny, to ani sušeniu, ani prevencii plesní nesvedčí.
Odvlhčujte
S množstvom odparenej vody si poradíte aj vďaka vhodne rozmiestneným odvlhčovačom .
Skúste sušičku
Zvážte možnosť, že si zaobstaráte sušičku. Pri sušení sa nebudete obzerať na počasie vonku, ale sušička z bielizne odstráni žmolky, chlpy domácich maznáčikov aj vlasy, bielizeň našuchorí tak, že nemusíte toľko žehliť.
Aj v malých bytoch sa dá postaviť sušička na práčku alebo si môžete kúpiť kombinovaný prístroj, teda práčku so sušičkou.
Plesne nenechávajte rásť
Zvýšená vlhkosť vzduchu je jednou z podmienok vzniku plesní. Už vo chvíli, keď sa objavia prvé tmavé bodky na stene, mali by ste pleseň odstrániť – a rozhodne nie za sucha, to len rozvírite jej spory.
Vezmite si na to vlhkú handričku, ktorú ste namočili do vody s protiplesňovým prípravkom. Alebo môžete pleseň takým prípravkom postriekať a potom zotrieť. Nepodceňujte boj s plesňami, môžu spôsobiť dýchacie ťažkosti, podráždenie očí, zápaly spojiviek, bolesť hlavy, ekzémy a kožné ťažkosti.