Ako správne vybrať umývadlo do vašej kúpeľne?
Umývadlo patrí medzi dominanty kúpeľne, v ktorej denne trávime pomerne dosť času.
Na trhu je už v dnešnej dobe nespotečne veľa druhov, a tak si pri zariaďovaní kúpeľne môžeme vybrať také, ktoré jej dá osobitý vzhľad.
Ako teda vybrať to správne umývadlo do kúpeľne?
Musí ladiť s priestorom
Výber umývadla musíme prispôsobiť nielen priestoru, ale aj celkovému poňatiu miestnosti. Malo by zapadať do štýlu kúpeľne. Pokiaľ ju zariaďujete v modernejšom duchu, potom voľte skôr hranaté alebo geometricky zaujímavé umývadla. Zvyčajné, zaoblené, sa hodia do klasických kúpeľní. O tom, ako veľké umývadlo použijeme a kam ho nakoniec umiestnime, rozhodujú predovšetkým dispozície kúpeľne. Pred umývadlom by mal zostať dostatočný, asi 80 cm veľký priestor pre pohodlný pohyb. Aj na boku by mal byť ako taký priestor.V prípade, že tu chcete umiestniť držiaky na uteráky, radšej pár centimetrov ešte pridajte..
Na veľkosti kúpeľne záleží
Pokiaľ máte kúpeľňu dostatočne veľkú a nemusíte sa nijako priestorovo obmedzovať, voľte veľké umývadlo so šírkou 80-100 cm alebo teraz moderné dvojumývadlo. Poteší hlavne rodiny s deťmi . Navyše vás u tohto typu prekvapí veľký odkladací priestor. Vďaka tomu si už nemusíte lámať hlavu s hľadaním ďalšieho voľného miesta napríklad pre odloženie zubných kefiek. Ak vaša kúpeľňa nie je dostatočne veľká, využite pre zmenu malé umývadlo so šírkou okolo 50 cm. Problém s priestorom ale vyrieši aj rohová varianta, ktorá možno nakoniec vašej kúpeľni pristane najviac..
Nábytok k umývadlu
Funkčnosť a praktickosť umývadla oceníme až pri bežnom používaní. Zvážiť by sme mali tiež výber vhodnej skrinky pod umývadlo, do ktorej budeme môcť prehľadne uskladniť potrebné hygienické alebo čistiace prostriedky. Zvlášť u malých kúpeľní oceníme každý úložný priestor. Navyše skrinkou efektívne schováme nevzhľadný sifón, na ktorý je v nábytku už predpripravený výrez.
Výber a údržba umývadlového sifónu
Sifón by sme mali vždy kupovať spolu s umývadlom. Predídeme tým situácii, kedy je nutné sifón upravovať, čo niektorých typy neumožňujú. Sifón, ktorý vyberáme, by mal pochádzať od certifikovaného výrobcu. Remeselník by sa mal pri jeho inštalácii vyhnúť tzv. Flexi pripojeniu, ktoré môže predstavovať nielen estetický, ale časom aj praktický problém. Stáva sa, že ľudia nalejú dovnútra rôzne čistidlá, ktoré môžu degradovať plast, ten sa potom ohýba a časom by sa mohol aj pretrhnúť.
Ako ho čistiť
Do sifónu sa časom dostanú nečistoty – ako napríklad vlasy. V prípade upchatého odtoku väčšina z nás pre vyčistenie sifónu používa hydroxid sodný, ktorý sa zaleje horúcou vodou. Takého spôsobu čistenia by sme sa ale podľa odborníkov mali vyvarovať. Hydroxid totiž zoslabuje stenu materiálu sifónu a vysoká teplota ho môže narušiť. Paradoxne môžete týmto spôsobom čistenia sifón úplne zapchať. Najideálnejším spôsobom čistenia sifónu je tak jeho jednoduché rozmontovanie a manuálne vyčistenie napríklad malou kefkou..
Ako vybrať batériu?
Umývadlové batérie plnia nielen estetickú stránku, ale súčasne vedia aj šetriť vodu.
Umývadlo a jeho batéria k sebe rozmerovo musia sadnúť ako uliate. Vysoká stojanková batéria k nie príliš hlbokému umývadlu či krátky výtok nástennej batérie spoločne s umývadlom vzdialeným od zadnej steny sú predzvesťou rýchleho konca. Voda z batérie sa nie a nie do umývadla trafiť. Pri výbere batérie preto dbajte aj na rozmery a umiestnenie umývadla aj vodovodné batérie. Ku kruhovým umývadlám vyberajte umývadlové batérie s oblými krivkami, hranaté zase podčiarknite batériami, ktoré si za vzor vzali jednoduché geometrické tvary – obdĺžnik alebo štvorec. Ak sa neviete rozhodnúť, zlatou strednou cestou sú vodovodné batérie kombinujúce oblúky aj hrany.