Ako ušetriť za vodu v domácnosti?
Vedomie dôležitosti ušetrenia každej kvapky vody by malo byť súčasťou našej každodennosti, nielen témy na Svetový deň vody. Ako môžeme v našich domovoch efektívne šetriť vodu, od kúpeľne po kuchyňu? Nasledujúce rady vám ukážu, že malé zmeny v návykoch a technológiách môžu mať veľký dopad na našu spotrebu vody.
Šetrite vodu každý deň: Ako na to?
Nechajte si pripomenúť, že udržateľné využívanie vody je dôležité každý deň, nie len počas Svetového dňa vody. Domáce spotrebiče a návyky sú hlavnými vinníkmi vysokého vodného odtlačku, najmä v kúpeľni a kuchyni. V roku 2020 bola v Prahe zaznamenaná priemerná denná spotreba vody na osobu 112 litrov. Zmenou zvykov a investíciou do úsporných zariadení je možné toto číslo výrazne znížiť.
Inovácie v kúpeľni
Staré toalety sú veľkými plytvačmi vody, pričom moderné modely s dvojitým splachovaním alebo technológiou OptimFlush môžu spotrebu vody značne znížiť. Napríklad, zavedenie urinálu môže byť v domácnostiach s prevahou mužov významnou úsporou. V kúpeľniach sa tiež oplatí porovnávať sprchy a vane, kde správna technika sprchovania môže ušetriť významné množstvo vody. Nezabúdajte na úsporné kohútiky a perlátory, ktoré môžu znížiť spotrebu vody až o polovicu.
Šetrenie v kuchyni a využívanie šedej vody
V kuchyni môžeme vodu šetriť používaním úsporných batérií a využívaním šedej vody napríklad na splachovanie toalety. Japonské WC s integrovaným umývadlom na ruky je príkladom, ako môže inovácia prispieť k efektívnemu využívaniu vody. Voda z vane či sprchy, ako aj voda z prania, môže nájsť svoje využitie v domácnosti, čím sa zníži potreba čerstvej vody.
Nové návyky pre vašu domácnosť
Zapojte celú rodinu do procesu šetrenia vody – od učenia detí, ako správne zatvárať kohútik, po využívanie odpadovej vody na zalievanie rastlín. Voda z varenia zemiakov alebo vajec môže obohatiť vaše rastliny o minerály a udržiavať optimálne pH pôdy.