Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vyčistiť a vyleštiť krbové sklo za pomoci jedlej sódy?

reklama:
reklama:
Ako vyčistiť a vyleštiť krbové sklo za pomoci jedlej sódy?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako vyčistiť a vyleštiť krbové sklo za pomoci jedlej sódy? Foto: www.gettyimages.com

Mrazivé dni doslova vyzývajú na relax pri rozpálených krbových kachliach. Aby ste si ale mohli vychutnať atmosféru plápolajúceho ohňa naplno, je nevyhnutné udržiavať krb v dokonalom stave. Máme pre vás efektívne tipy a triky, vďaka ktorým udržíte kachle čisté. A nebudete potrebovať nič iné ako ocot alebo jedlú sódu.

Krbové kachle prinášajú do domova nielen teplo a útulnú atmosféru, ale vyžadujú aj pravidelnú údržbu. S niekoľkými jednoduchými trikmi môžete ľahko a efektívne vyčistiť svoje kachle a zároveň im vdýchnuť nový život. Pravidelná údržba nielen predĺži životnosť kachlí, ale tiež zaistí bezpečnú a efektívnu prevádzku.

Zbavte sa popola

Pred samotným čistením krbových kachlí sa presvedčte, že sú kachle úplne vychladnuté. Vyvarujete sa tak nielen možným popáleninám, ale aj zničenie kachlí. Pri čistení rozpáleného skla by totiž mohlo dôjsť k jeho prasknutiu. Ako prvé sa zamerajte na odstránenie popola, a to ako zo samotnej krbovej vložky, tak aj z popolníka. Popol ale nevyhadzujte, bude sa vám hodiť pri samotnom čistení skla. Poradíme vám, ako na to.

Kachle nie sú len sklo

Ak máte kachle s lakovaným povrchom, môžete ich osviežiť jemným umývacím prostriedkom a mäkkou handričkou. Pred nanesením čistiaceho prostriedku sa uistite, že sú kachle úplne vychladnuté. Keramické obklady je možné vyčistiť hubkou namočenou v zmesi teplej vody a tekutého mydla. Prípadne je možné použiť špeciálne čistiace prostriedky na keramiku.

V prípade, že sa na kachliach objaví vodný kameň, zmiešajte octový roztok (ocet a voda v pomere 1:1) a jemne utrite postihnuté oblasti. Potom dôkladne opláchnite vodou. Skontrolujte tiež tesnenie dverí a dymovodu na prítomnosť prasklín alebo opotrebenia. Tesnenie je možné prípadne obnoviť špeciálnym tmelovacím materiálom.

Ako na čistenie skla

  • Novinový trik: Zmiešajte biely ocot s vodou v pomere 1:1. Noviny potom navlhčite vo vytvorenej zmesi. Priložte noviny k zašpinenému sklu a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom utrite sklo novinami a odstráňte nečistoty.
    Ocot a jedlá sóda: Zmiešajte biely ocot s jedlou sódou, a tým vytvorte pastu. Naneste pastu na zašpinené sklo a nechajte chvíľu pôsobiť. Po chvíli utrite mäkkou handričkou alebo novinami. Nakoniec opláchnite sklo čistou vodou.
    Vodný kameň a citrónová šťava: Zmiešajte citrónovú šťavu s vodou. Naneste zmes na sklo a nechajte pôsobiť. Odstráňte vodný kameň jemnou hubkou alebo handričkou. Opláchnite vodou.
    Pasta z popola: Vytvorte pastu zmiešaním popola z krbu s vodou. Naneste pastu na sklo a nechajte pôsobiť. Jemne utrite handričkou alebo hubkou. Opláchnite vodou.
    Vínny ocot: Navlhčite handričku vínnym octom. Utrite sklo a nechajte pôsobiť. Po chvíli znovu utrite handričkou. Opláchnite vodou.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.