Angínovník- ako ho pestovať a aké sú jeho liečebné účinky?
Angínovník ( Belamcanda chinensis, syn. Iris domestica ) je nádherne kvitnúca okrasná rastlina, ktorá však zároveň zaručene pomôže pri bolestiach v krku, teda pri
začínajúcej angíne.
A nie je ani potrebná žiadna zvláštna príprava, stačí chvíľu žuť kúsok jeho palčivého listu. Angínovník tak pomôže so začínajúcim zápalom, ale tiež urýchli liečbu angíny.
Angínovník môžeme pestovať v byte aj v záhrade, dorastá až jedného metra a má nádherné ľaliovité, škvrnité kvety. Pravým pokladom Angínovníka sú však jeho mečovité listy so svojimi silne antiseptickými účinkami a schopnosťou potláčať zápal. Táto rastlina pritom vyzerá pekne, aj keď práve nekvitne.
Angínovník čínsky je trvalka pochádzajúci z východnej Ázie, kde sa vyskytuje najmä v tropických oblastiach. Má aj mnoho názvov latinských ( Belamcanda chinensis, Belamcanda domestica, Epidendrum domesticum, Vanilla domestica, Pardanthus chinensis, Gemmingia chinensis, Ixia chinensisa Morea chinensis). Angínovník síce pochádza podľa svojho druhého mena z Číny, rastie ale aj vo Vietname, Japonsku, Indii a na Filipínach.
Angínovník je typický svojimi mečovitými listami, ktoré tak trochu pripomínajú kosatce. Na rozdiel od nich však vyrastajú ústretovo nad sebou z pevnej stonky. Celá rastlina preto môže dosahovať výšku až 1 m. Z vrcholov potom vyrastá drobnejšie, ale veľmi pôsobivé kvetenstvo, zložené z kvietkov najčastejšie žltej až oranžovej farby. Nápadné sú ich škvrny pripomínajúce istú mačkovitú šelmu (leoparda). Po odkvitnutí sa objavujú na konci stopiek kapsuly s množstvom tmavých dužinatých semienok s priemerom okolo 5 mm.
Liečebné účinky Angínovníka
Okrem žuvania čerstvých listov možno tiež pripraviť nálev z drvených lístkov. Stačí len lyžička na jednu šálku vody, načo nálev použijeme ako kloktadlo. Účinnosť kloktadla zvýšime posolením.
Môžeme tiež pridať lístky šalvie a pre osvieženie dychu mätu. V prípade Angínovníka je ale treba dať pozor na dávkovanie, pretože je mierne toxický, šalvie tiež pridáme len trochu. Neužívajte viac ako 3 cm listu za deň, navyše ho žujeme maximálne šesťkrát denne a iba najviac 1 minútu, načo list vypľujeme. Rovnako tak je treba vypľúvať kloktadlo. Po užití nesmieme bezprostredne jesť ani piť, aby liek účinkoval. A očakávajte dočasné a ľahké pálenie (rovnako ako v napríklad po požití nálevu zo zázvoru), čo je daň za účinnosť lieku. Nepríjemnosť môže byť alergická reakcia v podobe opuchov u citlivejších ľudí, tí by mali s liečbou Angínovníka, ak sa alergia prejaví, okamžite prestať. Aziati užívajú aj koreň Angínovníka v podobe odvaru, ktorý pomáha pri ochorení tráviaceho a močového ústrojenstva a pri reumatizme.
Ako ho pestovať
Angínovník je chúlostivejšia rastlina, ktorá vyžaduje zimovanie za nižších teplôt a pri obmedzenej zálievke. Na záhonoch vydržia iba mierne zimy. Na druhú stranu ale vydrží celoročný pobyt v teple ako izbová rastlina, ktorú môžeme úspešne letniť v mobilnej nádobe.
Angínovník vyžaduje dostatok svetla a nevadí mu ani priame slnko. Aj v zime vyžaduje rastlina pestovaná v teplom byte čo najsvetlejšie stanovište, pomôže dokonca aj umelé osvetlenie so zdrojom svetla s denným spektrom. Toto osvetlenie umožní rastlinám asimilovať, pričom má osvetlenie malú spotrebu elektriny a svetlo je príjemné i nám samotným. A za dobrých podmienok nám Angínovník nielen krásne vykvitne, ale bude aj plodiť.
Substrát je treba stále udržovať mierne vlhký, ale nie vyložene mokrý, premokrený, aby neuhnívaly korene. Ideálne je priepustný substrát s drenážou na dne nádoby, tu sa nemusíme obávať hojnej zálievky, drenáž je jednoducho základ.