Babské rady na ňu nezaberú. Kuna je roztomilá len do chvíle, kým sa vám neusadí v podkroví
Väčšina ľudí považuje kuny za celkom roztomilé zvieratá. Všetka roztomilosť vás však razom prejde v momente, keď sa vám zabýva v podkroví. Kuny sú totiž schopné zlikvidovať zateplenie strechy a spôsobiť tak škody za tisíce. A čo je najhoršie, domova, ktorý sa im osvedčil, sa rozhodne nevzdávajú.
Zateplené pôdy priťahujú kuny ako magnet. Je to totiž prostredie, kde vládne pokoj, je tam bezpečie, a čo je teraz v zime najdôležitejšie – príjemne sucho a teplo. Nových nájomníkov typických svojim čulým nočným životom odhalí väčšina majiteľov domov práve v noci. Prezradí ich dupanie a prípadne aj pišťanie.
„Riziko príchodu nepozvaného návštevníka existuje síce počas celého roka, ale s príchodom chladnejšieho počasia sa zvyšuje. Najväčšie škody pritom hrozia u sezónne využívaných nehnuteľností, ktoré sú cez zimu opustené,“ hovorí Tomáš Truxa zo spoločnosti Isover, Saint Gobain a dodáva, že to môže byť problém, pretože v prípade kún porekadlo o tom, že čas sú peniaze, platí do posledného písmena.
Pokiaľ sa kuna na pôde zabýva a vyhodnotí ju ako skvelé útočisko, zbaviť sa jej možno len s veľkými ťažkosťami. A než sa po sezóne majitelia objektu vrátia, izolačný materiál strechy už bude nenávratne zničený.
Poškodená izolačná vrstva spôsobí majiteľovi nehnuteľnosti problémy už sama o sebe, k tomu však treba pripočítať, že aj tie časti, ktoré nie sú mechanicky odstránené, budú na niektorých miestach nepochybne nasiaknuté močom a kontaminované výkaly. Pripočítame zápach a najrôznejšie druhy hmyzu aj ďalších parazitov a samozrejme riziko vzniku plesní.
Ako zabrániť katastrofe
Smutná správa je, že neexistuje typ izolačného materiálu, ktorý by kuny nedokázali zničiť. Svojimi silnými pazúrmi si poradí s PUR penou, polystyrénom aj minerálnou vatou. Najúčinnejším spôsobom, ako sa vyhnúť riziku zničenia izolácie v streche, je preto prevencia. A to dôkladná. Kuny sú veľmi mrštné a dokážu sa pretiahnuť aj veľmi úzkymi otvormi s priemerom len pár centimetrov.
„K tomu, aby sa kuna dostala do priestoru pod strechou, stačí pomerne malá štrbina, napríklad zle prevedený detail vetracej mriežky, pokiaľ nie je v rohoch a kútoch objektu dotiahnutá, prípadne pod hrebenáčom alebo inými skulinami. Preto treba riadne vykonávať detaily a používať odporúčané materiály,“ vysvetľuje Petr Tureček zo spoločnosti Satjam.
„Zamedzenie prieniku kuny do strechy dosiahnete pomocou kovových klampiarskych prvkov, teda oceľovými sieťami, kadiaľ sa kuna nepretiahne. Ide o akýkoľvek otvor o veľkosti kunej lebky. V praxi to znamená všetky otvory o veľkosti 5 cm a viac. Tieto zábrany musia byť starostlivo inštalované všade, kadiaľ môže kuna potenciálne do strechy vniknúť,“ dopĺňa potom Pavel Švec zo spoločnosti Stavby Polná. Tieto zábrany sa inštalujú spoločne s tepelnou izoláciou novej strechy alebo počas rekonštrukcie izolačného súvrstvia už napadnutej strechy.
A skúsili ste tigrí trus?
Na internetových fórach sa dá objaviť množstvo viac či menej presvedčivých rád, ako úspešne vypudiť kuny z pôdy, vrátane postrehov, ktoré izolačné materiály kunám nechutia a nevonia. Kuny sa však izoláciou neživia, takže chuťové aspekty je možné vynechať. S vôňami už je to zložitejšie.
„Ľudia sa na nás často obracajú s prosbou, že chcú tigrí trus, aby im pomohol odohnať kuny. Ten ale neposkytujeme. A hlavne, ono to úplne nefunguje tak, ako si ľudia predstavujú – že niekam dajú tigrie trus a budú mať od kuny pokoj,“ poznamenáva Simona Kubičková zo ZOO Jihlava.
Na kuny stačí aj trus od väčšieho psa, ide hlavne o to, že na danom mieste bude pach „väčšej“ šelmy. Háčik je však v tom, že sa trus musí pravidelne meniť a dávať „čerstvý“. Pokiaľ sa dá len jednorazovo, tak síce môže zafungovať, ale veľmi krátkodobo. Kuna totiž veľmi rýchlo zistí, že zápach vyprchal a trus je starší. Pre ňu to bude signál, že väčšia šelma tu už nie je a kune nič nehrozí a môže sa vrátiť,“ dodáva s tým, že rovnako to funguje s ľudskými vlasmi, ktoré sa tiež musia pravidelne vymieňať, aby bol postup účinný.
V uzavretých priestoroch môžu pomôcť najrôznejšie intenzívne voňajúce chemické prípravky, napríklad citrusová vôňa. Ani tá ale nesmie vyprchať.
„Osvedčili sa aj zvukové plašičky na kuny. Vyberajte ale také, čo menia frekvenciu, a pokiaľ je frekvencia stále rovnaká, kuna si na ňu môže zvyknúť a časom ju začne ignorovať,“ radí Kubičková.
Ako opraviť izoláciu
„Rozsah poškodenia izolácie je možné zistiť pomocou sond či odkrytím časti strechy. Ak je izolácia poškodená len sčasti, stačí lokálna oprava,“ hovorí Tomáš Truxa. Pri väčšom poškodení nezostáva obvykle nič iné ako plošná oprava vrátane výmeny znehodnoteného izolantu. Ak je poškodená podstrešná fólia a parozábrana, je to zlé, pretože potom je nutné kompletne preložiť celú strechu.
„V takom prípade sa musí demontovať strešná krytina, odstrániť strešné laty a vymeniť poškodená fólia a izolácia. Ide o odbornú prácu, ktorá v sebe zahŕňa klampiarske prvky a dobré naplánovanie postupu rekonštrukcie. Pri lokálnej i plošnej oprave musí byť poškodená izolácia vybratá a nahradená novou. Je potrebné opraviť aj ďalšiu poškodenú skladbu strechy vrátane sadrokartónových podhľadov, pokiaľ boli poškodené presakujúcimi výkalmi či rozkladajúcim sa kadaverom (zvieracou mŕtvolou, pozn. red.). Odporúčame preto kompletnú dezinfekciu postihnutých priestorov,“ uzatvára Pavel Švec.
Zdroj: www.novinky.cz