Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Batika vám oživí interiér aj ozvláštni šatník. Batikovaním v práčke sa vyhnete neporiadku a docielite zaujímavých efektov

reklama:
reklama:
Batikovanie
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Je to jednoduchá metóda – podarí sa každému a navyše je lacná

Batikovanie
www.gettyimages.com

Možno sa stane, že výsledok nebude presne podľa predstáv, ale zaiste prekvapí a poteší. Práca s veľkými dielmi látky je náročnejšia, ale môžete tak vrátiť život starým obliečkam, poťahom, džínsom, prehozom aj rade ďalších textílií.

Ešte než začnete farbiť, rozmyslite si, či budete chcieť látku zafarbiť celú, alebo či chcete docieliť určitého vzoru. V prvom prípade je lepšie dať bielizne do bubna menej (asi polovicu odporúčaného objemu). V prípade plnšieho bubna hrozí nebezpečenstvo, že farba nebude jednoliata a na bielizni vzniknú nevzhľadné šmuhy.

Aké vzory ?

Typických akoby čipkovaných koliesok – docielime pomocou povrázkov, gumičiek či iných spevňovačov. Miesta, ktoré majú zostať nezafarbené, pevne stiahneme – najlepšie umelými materiálmi, ktoré odolajú aj vyšším teplotám.

Cieľom je, aby sa farba do takto zaviazaných miest nedostala, čím sa docieli zaujímavého farebného efektu. Ak nebudete mať prehnané nároky na výsledok, spokojní budete vždy.

Čím farbiť?

Farby zvoľte rovnaké, ako na batikovanie v hrnci – Dúha, Chevas alebo Iberia. Názory na ne, každý z výrobkov má svojich odporcov aj priaznivcov. Dôležité je tiež aký druh látky použijete na farbenie. Pri nákupe vhodnej farby venujte pozornosť nielen odtieňu, ale aj jej určeniu pre jednotlivé druhy tkanín. Pri rozhodovaní, akú farbu zvoliť pre zašlý prehoz tiež zvážte, či znesie vysokú teplotu. Väčšina farieb funguje pri teplote 80 – 90 ° C aj pri farbení v práčke. Farbí sa na vyvárku alebo v podobnom programe na vysoké teploty. Pracovný postup sa od bežného prania veľmi nelíši.Namiesto prášku dáte farbu a namiesto aviváže ocot.

Batikovanie
www.gettyimages.com

1. Textíliu namočíme a vložíme do bubna, ktorý by nemal byť zaplnený viac ako do polovice.

2. Do bubna vsypeme niekoľko lyžíc soli, aby sa farba v tkanine lepšie zachytila.

3. Program volíme – na vyváranie, čiže na 80 – 90 ° C a zapneme pranie.

4. V pohári alebo tégliku rozpustíme v horúcej vode farbu – riadime sa návodom.

5. Keď sa práčka naplní vodou, nalejeme do nádržky na prací prášok pripravený roztok (voda a farba). Lievik bezodkladne vypláchneme horúcou vodou.

Aby sme sa zbavili octového zápachu, plákanie zopakujeme, môžeme pridať aj aviváž. Kto farbí prvýkrát, väčšinou má starosť o práčku. Dajte po batikovaní vyprať čierne ponožky alebo tmavé uteráky a ani nespoznáte, že sa vo vašej práčke batikovalo. Ak chcete mať predsa len istotu, dajte práčku prať na prázdno. Farba priľne najmä na bavlne a prírodných materiáloch, preto sa na kovovom bubne alebo plastovom vnútri práčky dlho neudrží.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.