Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Beriete si so sebou mobil aj na toaletu? Názorne vám vysvetlíme, prečo by ste s tým mali prestať

reklama:
reklama:
používanie mobilu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
používanie mobilu www.gettyimages.com

Veľkým plusom moderných mobilných telefónov, smartphonov, je skutočnosť, že okrem klasických funkcií telefónu v sebe skrývajú fotoaparát, čítačku kníh, fotoalbumy, diár, kalendár, a navyše z neho môžete tiež surfovať po internete. Toto veľké plus však môže predstavovať tiež mínus, pretože je veľmi ľahké získať na mobiloch a neustálom používaní závislosť.

Niektorí ľudia sú tak „spojení“ s mobilom, že si ho so sebou berú úplne všade, dokonca aj na toaletu. To so sebou nesie však isté riziká, a ľudia si toho nie sú vedomí. Ak teda vy alebo niekto z vašich blízkych do tejto skupiny patríte, mali by ste spozornieť a prečítať si nižšie uvedené varovanie. Používanie telefónu na toalete totiž so sebou nesie určité riziká, najmä zdravotné.

Znížená výkonnosť

Sami dobre viete, ako je ľahké sa pri hľadaní na internete, čítaniu zaujímavých článkov alebo chatu s priateľmi „stratiť v čase“. Znamená to nielen to, že sa vám týmito činnosťami vykonávanými na toalete skracuje reálny čas, v ktorom môžete pracovať, študovať alebo sa venovať svojim koníčkom, ale tiež to, že sa dostatočne nevenujete účelu, pre ktorý ste toaletu navštívili.

Zníženie schopnosti premýšľať

Je doložené, že príliš časté používanie mobilných telefónov má negatívny vplyv na schopnosť premýšľať a hľadať potrebné riešenia problémov. Preto je potrebné naučiť sa využívať určité časové úseky, kedy sa od technológií úplne odpojíte, pričom pobyt na toalete by mal byť jedným z nich.

Prílišné spoliehanie na telefón

Ľudia s vytvorenou alebo vytvárajúcou sa závislosťou na mobiloch sa vyznačujú tým, že mobily s prístupom na internet a rôznymi aplikáciami považujú za jediný možný zdroj informácií a podnetov, na ktorý sa automaticky obracajú. Je veľmi zdravé telefón odložiť a vziať do ruky knihu, ísť sa prejsť do prírody alebo navštíviť napríklad múzeum.

Možné vplyvy na telesné zdravie

Používanie telefónu na toalete vedie často k tomu, že tam potom používatelia sedia oveľa dlhšie, než je potrebné, čo môže vyústiť vo zhoršenú hybnosť kolien alebo napríklad problémy s funkčnosťou panvového dna, ktorého svalstvo vďaka dlhodobej neprirodzenej predklonenej polohe stráca schopnosť efektívne podporovať pozíciu vnútorných orgánov , napríklad močového mechúra. Ďalším problémom môže byť tiež zvýšené riziko hemoroidov, spôsobené práve tlakom na okolité orgány.

Treba si tiež uvedomiť, že po použití toalety je nutné umyť si ruky, aby sa zabránilo vzniku a šíreniu bakteriálnych infekcií. Mobilné telefóny ale vo veľkej miere baktérie priťahujú a používatelia ich budú ťažko dezinfikovať po každom použití toalety. Mnohé patogény, ktoré sa vyskytujú v prostredí mobilného telefónu, nie sú pre ľudské zdravie nebezpečné, ale práve v prostredí toalety sa zvyšuje riziko rozšírenia nebezpečných patogénov, ktoré môžu človeku spôsobiť napríklad problémy zažívacieho traktu.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.