Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bublinková fólia nie je len na balenie predmetov. Ako sa používala a kto ju vymyslel?

reklama:
reklama:
bublinková fólia
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bublinková fólia nie je len na balenie predmetov. Ako sa používala a kto ju vymyslel? Foto: www.freepik.com

Bublinková fólia, obľúbená nielen medzi deťmi, ale aj dospelými, skrýva za svojím vznikom zaujímavý príbeh. Kým dnes je neodmysliteľnou súčasťou balenia a obľúbenou antistresovou pomôckou, jej pôvodný účel vás môže prekvapiť. Ponorte sa do histórie tohto fascinujúceho materiálu a objavte, ako sa z 3D tapety na steny stal revolučný obalový materiál.

Bublinková fólia je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Máte radi ten pocit, keď ju praskáte? Tento priehľadný plastový materiál s malými vankúšikmi naplnenými vzduchom sa dnes používa hlavne ako obalový materiál pri preprave alebo skladovaní rozličných predmetov. No pôvodne bol určený na celkom iné účely. Zaujíma vás, aké? Táto informácia vás môže prekvapiť.

Alfred Fielding a Marc Chavannes: Tvorcovia bublinkovej fólie

Vznik bublinkovej fólie sa datuje do roku 1957, kedy ju vynaliezol a prvýkrát vyrobili americký inžinier Alfred Fielding a švédsky vynálezca Marc Chavannes. Prvú várku bublinkovej fólie vyrobili ručne a pre výrobu tohto unikátneho materiálu vytvorili aj špeciálny stroj.

fólia s bublinkami
Bublinková fólia nie je len na balenie predmetov. Ako sa používala a kto ju vymyslel?Foto: www.freepik.com

Pôvodné využitie bublinkovej fólie: Ako 3D tapeta na stenu

Môže vás prekvapiť, že pôvodný zámer Alfreda Fieldinga a Marca Chavannesa bol využiť bublinkovú fóliu ako 3D tapetu na steny. Tento materiál mal slúžiť ako moderný dekoračný prvok v interiérovom dizajne. Projekt predaja bublinkovej fólie ako 3D tapety na steny však nebol úspešný.

Zlomový nápad: Bublinková fólia ako obalový materiál

V roku 1959 Alfred Fielding prišiel s myšlienkou, že by bublinková fólia mohla slúžiť ako obalový materiál chrániaci predmety pred nárazmi. O rok neskôr, v roku 1960, si Alfred Fielding a Marc Chavannes dali bublinkovú fóliu ako obalový materiál patentovať. Odvtedy začala masová výroba bublinkovej fólie, ktorá pokračuje dodnes.

balenie do bublinkovej fólie
Bublinková fólia nie je len na balenie predmetov. Ako sa používala a kto ju vymyslel?Foto: www.freepik.com

Výroba bublinkovej fólie: Tvarovaním z polyetylénu

Dnes sa bublinková fólia najčastejšie vyrába z polyetylenovej fólie, pričom tvarovaná strana sa prilepí k plochej strane, aby sa vytvorili vzduchové bublinky. Najbežnejší priemer bubliniek je 1 centimeter, avšak môžu mať rôzne veľkosti od 6 milimetrov až po 26 milimetrov.

Súčasné využitie bublinkovej fólie: Od balenia po antistresovú pomôcku

V súčasnosti sa bublinková fólia využíva nielen ako obalový materiál pri preprave alebo skladovaní rôznych predmetov, ale aj ako obľúbená antistresová pomôcka. Jej praskanie prináša uvoľňujúci efekt, ktorý milujú deti aj dospelí. Inšpiráciou pre niektoré mobilné aplikácie, kde si môžete virtuálne prasknúť bublinkovú fóliu, sa stal aj populárny plastový pop-it, ktorý ponúka nekonečnú zábavu prasknutím, otočením a opätovným prasknutím.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.