Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Burina v trávniku? Zatočte s ňou!

reklama:
reklama:
Burina v trávniku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Ako treba účinne bojovať s burinou?

Burina v trávniku
www.gettyimages.com

Čo všetko vlastne burina je?

Všeobecne môžeme za burinu považovať všetky rastliny, ktoré v trávniku nemajú čo robiť a rušia jeho homogenitu. Teda také rastliny, ktoré považujeme za nežiadúce, a nie sú obsiahnuté v pôvodnom trávnom poraste.

Čo môžete považovať za burinu? Hlavne rastliny ako púpava lekárska čiže púpava, pichliač čiže bodliak, skorocel, sedmokráska obyčajná, žihľava dvojdomá, pýr plazivý, hviezdica prostredná, a ďalšie.

Prevencia je dôležitou súčasťou boja s burinou

Keď už vám v trávniku vyráža burina, je na boj s ňou trochu neskoro. Dôležitá je prevencia. Snažte sa o to, aby burina vo vašom trávniku nemala šancu vyklíčiť. Ako na to? Existuje niekoľko zásad:

  • Snažte sa vyčistiť hlinu od buriny ešte pred výsevom trávnika. Využite k tomu neselektívne herbicídy.
  • Zvoľte si optimálny termín pre vysievanie trávnika.
  • Kúpte si kvalitné osivo. Podstatná je jeho čistota (musí byť bez ďalších prímesí) .
  • Snažte sa o vytvorenie kvalitného hustého porastu: Trávnik pravidelne prihnojujte a koste. Burina bude mať menšiu šancu.
  • Hneď obnovujte prázdne a poškodené miesta trávnika.

Čím ničiť burinu v trávniku?

Ak nestačí prevencia proti burine a napriek všetkej snahe nejaká vyrastie, nezostáva než sa pustiť do boja . Zbraňou sa stanú herbicídy, ktoré sa delia na neselektívne a selektívne.

  • Neselektívnymi herbicídmi zničíte už urastenú burinu v miestach, kde si chcete vytvoriť kvalitný trávnik. Vykonáte postrek a po ňom počkáte ešte minimálne 14 dní. Potom môžete pripraviť pôdu. Patria sem: Roundup (tiež nazývaný Randap), Glyfoklasik. Dominátor, …
  • Selektívnymi herbicídmi bojujete s burinou, ktorá rastie v už založenom trávniku. Selektívna sa im hovorí preto, že ničí len niečo: hlavne dvojklíčnolistové buriny, ale trávu nechávajú na pokoji. Ideálne je urobiť postrek priamo na listy za suchého počasia, kedy to vyzerá, že aspoň 4-6 hodín nehrozí dážď. Ošetrenú trávu nekoste skôr ako po týždni, lepšie ale po dvoch týždňoch.

Hubenie prebieha jednoducho: Rastlina do seba vstrebe účinnú látku a uschne

Okrem chemických herbicídov sa vám ale bude hodiť mať vo svojej záhradníckej výbave mechanický vytrhávač buriny . Pokiaľ máte sem tam niekde jednu púpavu, je zbytočné kvôli tomu aplikovať herbicídy.

Kedy treba čistiť trávnik?

Najlepší čas pre ničenie buriny je v máji a v júni . Vtedy je dostatočné teplo, aby prípravky boli maximálne účinné, a trávnik je urastený. Vyberte si pekné slnečné počasie za úplného bezvetria. Nikdy by to nemalo byť v čase, keď sa chystá na dážď, pretože by došlo k odplaveniu a spáleniu iných rastlín alebo minimálne na zriedenie a zníženej účinnosti.

Ako ničiť burinu?

Väčšina prípravkov je vo forme postreku alebo peny, a preto sa nanášajú pomocou záhradných postrekovačov. Vďaka tomu sa dostanú len tam, kde sú potrebné.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.