Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chcela som sa zbaviť plesní v práčke. Túto radu som dostala od svojej susedky a naozaj to funguje!

reklama:
reklama:
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com

Minulý týždeň, keď som ako obvykle prala bielizeň, zacítila som zvláštny zápach, ktorý vychádzal z bubna práčky. Hneď mi bolo jasné, že niečo nie je v poriadku, a že sa zrejme opäť potýkam s plesňami a nečistotami. V ten istý deň u mňa na káve sedela susedka, ktorá mi dala radu k nezaplateniu. Verím, že pomôže aj vám.

01 61.jpg
Foto: www.imgur.com

Aby bola vaša bielizeň po vypraní vždy dokonale čistá a voňavá, musíte zabezpečiť pravidelné čistenie samotnej práčky, jej bubna a gumového tesnenia, ktoré lemuje dvierka. Čistiť treba aj zásuvky určené na dávkovanie prášku. To ale všetky šikovné gazdinky dobre vedia, však?

02 60.jpg

Nasledujúce rady by vám mohli výrazne uľahčiť prácu a navyše, zbavíte sa nepríjemného zápachu, ktorý sa častokrát prenáša aj na oblečenie. Extra pozornosť treba venovať aj plesniam, ktoré sú úplne najhoršie. Mnohokrát je nevidíme, ale vieme, že tam niekde sú. Aby ste sa ich zbavili, budete potrebovať trochu bielidla a kyseliny citrónovej. Skôr, než začnete pracovať, uistite sa, že máte gumové rukavice a nechajte otvorené dvere a okná.

→Zľavy na práčky nájdete v tomto E-SHOPE←

Ako na to?

Začnite tým, že dôkladne vyčistíte celej gumové tesnenie bielu handričkou namočenou v zmesi bielidlá, kyseliny citrónovej a teplej vody. Všetky tri látky pridajte v rovnakom množstve. Pokiaľ pleseň stále odoláva, namočte handru do zmesi a založte ju do tesnenia, kde ju nechajte pôsobiť 30 minút. Po tejto procedúre vyčistite tesnenie starým zubnou kefkou. Rozdiel uvidíte hneď!

03 60.jpg

Po samotnom čistení vložte handričku do práčky a spustite kompletný cyklus prania a plákania na najvyššej možnej teplote. Potom opäť spustite kompletný cyklus prania (opäť na najvyššej teplote), avšak pridajte do prania aj 2 šálky octu (rozhodne ale nemiešajte spolu ocot a bielidlo!). Do práčky môžete dať napríklad niekoľko osušiek, aby neprala naprázdno.

04 60.jpg

Keď sa proces skončí, vytiahnite dávkovač pracieho prostriedku a dôkladne ho vyčistite zmesou octu a vody (pomer 50:50). Rovnako vyčistite i priestor, kam sa zakladá dávkovač. Na záver vyčistite vnútro dverí práčky handrou a zmesou vody a octu (50:50). Venujte zvýšenú pozornosť tej časti dverí, kde sa zdržiava voda a spolu s ňou baktérie a plesne.

Ako sa starať o práčku?

Pravidelne by ste mali čistiť gumové tesnenie. Po ukončení každého prania ho vysušte a dôkladne vytrite suchou handrou, aby v ňom nezostala žiadna voda.

Nechávajte otvorené dvierka, resp. otvorenú práčku. Zatvorená práčka, v ktorej necirkuluje vzduch, je ideálnym miestom pre rast plesní. Práčka, ktorá neperie, by preto mala byť pootvorené.

05 58.jpg

Vyprané a mokré odevy vyberte ihneď po skončení prania. Opäť tu totiž ide o to, aby v práčke nebolo vlhké prostredie. Ak z nejakého dôvodu nemôžete bielizeň vybrať okamžite, aspoň ju otvoríte.

Čistite práčku aspoň raz mesačne. Tak, ako by ste nezjedli neumytého riadu, nemali by ste ani prať v špinavé práčke. Pamätajte si, že baktérie a plesne sa v nej tvorí stále, a aj keď budete dodržiavať tieto tipy, ich rast len ​​spomalíte, ale nezabránite mu. Preto je treba práčku z času na čas vyčistiť.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.