Chodíte spať opití? Tak toto by ste si mali rozhodne prečítať
To, že alkohol škodí nášmu zdraviu, už vieme, ale vedeli ste, že škodí aj dobrému a hlavne kvalitnému spánku?
Je dokázané, že konzumácia alkoholu pred spaním naruší náš celý spánkový cyklus. Viac sa budíme, dokonca sa nám nezdá ani jeden sen a máme zvýšenú tepovú frekvenciu.
Keď si ľahneme do postele, alkohol potlačí náš nervový systém, čo nám pomôže rýchlo zaspať, v druhej polovici cyklu je ale bohužiaľ všetko naopak. Nervový systém sa naštartuje a je po kvalitnom spánku, pri ktorom si oddýchnete. Ak vás zaujíma, čo sa presne deje s telom počas „opitého “ spánku, čítajte ďalej!
01:00 ráno a vy líhate do postele
Ako sme už písali, v tejto fáze vám alkohol pomôže rýchlo zaspať, zhruba tak do 4 – 16 minút. Jediným problémom je to, že je vaša tepová frekvencia zvýšená až o 9 tepov za minútu, čo znamená, že časť vášho nervového systému je stále aktívna.
02:00 ráno
Ste ako pod sedatívami, máte neprerušovaný bezcenný spánok. Aj keď spíte s otvoreným oknom a vonku môže pokojne byť -20 ° C, vám je teplo, pretože vaše telo, vďaka alkoholu, je stále celkom aktívne.
03:00 ráno
Alkohol odďaľuje REM fázu spánku, ktorá je pre telo veľmi dôležitá. Do tejto fázy prejdete až oveľa neskôr. Pri bežnom spánku sa človek do tejto fázy dostane v priemere päťkrát. Keď požije pred spaním alkohol, počet sa zníži až o 9%, čo má za následok, že sa na druhý deň ráno cítite ako po narkóze.
05:00 ráno
Ste v hlbokom spánku, alkohol pomaly vyprcháva, ale váš nervový systém stále funguje. A práve v tento momente sa začnete budiť a to až o 17% viac ako obvykle.
06:00 ráno
V tejto chvíli telo vstrebáva všetok alkohol, vy sa neustále budíte a máte pocit, ako keby ste vôbec nespali. V druhej polovici noci strávite budením a neustálym otáčaním celých 4,5% času. Vaša tepová frekvencia sa práve zvýšila o 11 tepov za minútu.
08:00 ráno
To už ste hore úplne. Aj keď vy by ste radi ešte spali, váš nervový systém vám to nedovolí. Aj napriek tomu, že ste podľa vás išli spať skoro a prespali ste skoro 8 hodín, tak ste prišli o veľkú časť REM spánku, tým pádom sa celý nasledujúci deň budete cítiť unavení.