Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Choroby na rastlinách

reklama:
reklama:
1. mája 2017 Rady a tipy od
Xanthomonas_0.jpg
Foto: www.imgur.com
Výskyt chorôb a škodcov okrasných rastlín je veľmi často podmienený nevhodnou alebo nedostatočnou starostlivosťou počas ich pestovania. Základným predpokladom zdravého porastu sú zdravé sadenice, vhodný substrát a optimálne miesto pre vybrané druhy okrasných rastlín, ktoré chceme pestovať.
Jednou z príčin neúspechu pri pestovaní balkónových kvetín je aj nevhodné zavlažovanie a nedostatočný alebo nepravidelný prísun živín, ktoré môžu mať za následok výskyt rôznych fyziologických porúch ako je celková chloróza rastlín alebo žltnutie a opad starších listov. Preto sa odporúča výsadby pravidelne kontrolovať, odstraňovať poškodené a odkvitnuté časti rastlín a dbať na to, aby substrát nebol veľmi prevlhčený.

Vírusové choroby

Chorviroza_1.jpg Chorvir2_1.jpg Vir2_1.jpg

Príznaky
Najčastejšie sa prejavujú na listoch a kvetoch v podobe mozaiky, kresieb, prúžkov alebo krúžkov, na postihnutých rastlinách sa často objavuje aj pestrokvetosť. Virózne rastliny sa deformujú, zaostávajú v raste i v tvorbe kvetov. Vírusovými chorobami bývajú infikované predovšetkým kvetiny množené vegetatívnym spôsobom (odrezkami, cibuľami alebo hľuzami), preto sa veľmi často vyskytujú na muškátoch a chryzantémach, z hľuznatých kvetín na begóniách, georgínach a mečíkoch, z cibuľovitých kvetín na tulipánoch v podobe známej pestrokvetosti. Keďže virózy rozširujú aj cicaví škodcovia (najmä vošky a strapky), môžu sa vyskytnúť prakticky na všetkých pestovaných rastlinách. Z balkónových kvetín množeným semenom bývajú často postihované petúnky.
Ochrana
Rastliny infikované virózami nie je možné vyliečiť, preto sa treba zamerať na prevenciu. Pri vegetatívne množených kvetinách to znamená dôkladnú kontrolu sadeníc už pri nákupe. Vzhľadom na možnosť prenosu viróz cicavým hmyzom treba rastliny pravidelne kontrolovať a proti zisteným škodcom čo najskôr zasiahnuť.

Bakteriálne choroby

Skvrnitost.jpgPríznaky
Môžu sa objaviť na všetkých častiach rastlín. Za vlhka sa rýchlo šíria, v suchých podmienkach sa však škvrny na listoch pergamenovite stenčia a zasychajú. V prípade postihnutia stoniek a bazálnych častí rastlín ide väčšinou o rýchlo postupujúcu mokrú hnilobu s následným zvädnutím a odumretím infikovaných rastlín. Z balkónových kvetín bývajú baktériovými chorobami najčastejšie postihované muškáty a begónie.
Ochrana
Keďže chemická ochrana rastlín proti bakteriózam nebýva stopercentne úspešná, treba sa zamerať na prevenciu. Okrem správnej voľby substrátu a miesta pre vybrané kvetiny dbajme na to, aby sme pri polievaní nezmáčali nadzemné časti rastlín, aby bol zabezpečený odtok prebytočnej vody z nádob a aby rastliny neboli vysadené v príliš hustom spone.
Xanthomonas_0.jpg
Foto: www.imgur.com
Bakteriálna škvrnitosť (Xanthomonas)
Počas leta sa môže stať, že listy vädnú napriek tomu, že koreňový bal je vlhký. Stáva sa to hlavne vtedy, keď sú listy častejšie vlhčené. Neskôr sa objavia na listoch svetlé až hnedé škvrny. Niekedy postačí, keď rastlinu presvetlíte. Preventívne ich môžete postriekať fungicídom(Saprol, Ronilan, Kuprikol, Dithanealebo Novozir)

Hubové choroby

Pleseň sivá (Botrytis cinerea)
Botrytis.jpg 1242799781_chorplesen_1.jpg

Môže sa druhotne vyskytnúť na väčšine balkónových rastlín ako následok nedodržania pestovateľských podmienok, po dlhotrvajúcom nepriaznivom vlhkom a daždivom počasí, v prehustených výsadbách, na mechanicky poranených pletivách.

Príznaky
Na postihnutých častiach rastlín vznikajú bledé mokvavé škvrny, ktoré neskôr hnednú a vo vlhkom prostredí sa pokryjú hnedosivým prášivým hubovým povlakom. Z týchto povlakov sa uvoľňujú spóry, ktoré sa pomocou vetra, ale aj pri manipulácii s rastlinami dostávajú na ďalšie rastliny a za vlhka spôsobujú opätovné nákazy.
Ochrana
Opatrné odstránenie napadnutých častí rastlín a následný postrek povolenými fungicídmi : Bavistin WG

* Derosal 500 SC
* Fundazol 50WP
* Karbwen Flo Stefes
* Rovral Flo
Postreky podľa potreby viackrát zopakujeme
Múčnatka

Mucnatka delphinium.jpgDelphinium Mucnatka helianthus.jpgHelianthus Mucnatka phlox.jpgPhlox

Príznaky
Biele, múčnaté povlaky na listoch a stonkách postihnutých rastlín. Ochorenie sa rýchlo šíri najmä na nesprávne hnojených rastlinách, pri vysokej vzdušnej vlhkosti, pri nedostatku svetla a v prehustených výsadbách.
Ochrana
Pri zistení prvých príznakov ochorenia aplikovať primúčnatkové fungicídy:

* Baycor 25 WP
* Bayleton 5 WP alebo 25 WP
* Rubigan 12 EC
* Saprol
* Sulikol K
* Systhane 12 EC
* Thiovit
* Topas C 50 WP

Ošetrenie zopakovať v intervaloch 5-7 dní viackrát.
Hrdze

Hrdza1.jpg Hrdza3.jpg Hrdza2.jpg

Príznaky
Na spodnej strane listov sa nachádzajú roztrúsené alebo do kruhu usporiadané, pokožkou kryté vakúšiky. Pokožka neskôr nad vankúšikmi praská a z ložísk sa uvoľňuje obrovské množstvo spór, ktoré za vlhka spôsobujú ďalšiu nákazu rastlín. Hrdze sa najčastejšie vyskytuju na muškátoch, klinčekoch, chryzantémach, ružiach a papuľkách.
Ochrana
Osvedčeným preventívnym opatrením je dôkladná kontrola sadeníc hostiteľských rastlín hrdzí už pri nákupe sadeníc. Po zistení prvých príznakov ochorenia v poraste treba rastliny niekoľkokrát v týždňových intervaloch ošetriť prípravkami:

* Baycor 25 WP
* Platvax 20 EC
* Saprol
Pred postrekmi sa odporúča silno napadnuté listy alebo celé rastliny z porastu opatrne odstrániť a spáliť.

Zmena farby listov

Verticillium.jpgVerticiliové vädnutie (Verticillium)
Na rastline začínajú vädnúť listy na jednom alebo dvoch výhonkoch. Napadnuté výhonky nakoniec odumrú. Napadnuté výhonky odstráňte. Rastlinu menej polievajte.

Chloróza

Chlorose.jpg
Foto: www.imgur.com
Ak začnú žltnúť listy, môže ísť i o chlorózu. Rastlina nie je schopná vytvárať chlorofyl. To býva zapríčinené buď nadbytkom vápnika v pôde alebo nedostatkom železa. na riešenie tohto problému je vhodnou prevenciou hnojivo Engo na petúnky. Nakoľko rašelinové substráty majú nízky obsah železa, je nevyhnutné rastlinám pomôcť – primiešaním zásobného hnojiva Osmocote do substrátu pred výsadbou a pridávaním Engo hnojiva na petúnie do každej zálievky. Tento prípravok obsahuje zvýšenú hladinu potrebného železa.

Boj proti roztočom

Tiprozt1_1.jpg Tiprozt_1.jpg

Pán Miroslav z Popradu nás poprosil o nejaký tip na zničenie roztočcov, ktoré znepríjemňujú život jeho rastlinám hlavne v zime.
Ak sa oteplí a rastliny ešte navyše stoja v prievane, začínajú sa šíriť červce. Rýchlo sa rozšíria od izbových rastlín na balkón. Ak napadnú obľúbené rastliny, je dobrá rada drahá. Ponúkame pani Kataríne niekoľko tipov, ako sa červcov zbaviť. Začneme tým, ako rozoznáte prítomnosť červcov na rastlinách.
Je to malý cicavý škodca, ktorého nemôžete často pozorovať voľným okom. Najčastejšie ho nájdete na spodnej strane listov.
Obr. 1Listy dôkladne vystriekajte vodou
Obr. 2Vytvorte rastlinám vlhkú atmosféru, ktorá spoľahlivo vyničí škodcov

Ak je výskyt väčší, je spodná strana listov lepkavá. Vysávajú rastlinnú šťavu, čím sa upchávajú póry. Preruší sa prísun živín, čo má za následok uhynutie častí alebo celej rastliny. Roztočce majú rady teplý a suchý vzduch, preto najčastejšie ohrozujú hlavne v zime izbové rastliny (suchý vzduch je spôsobený výhrevnými telesami).

Ako s nimi bojovať?

Tip1
Pripravte si nasledovné:
– priesvitné plastové vrecúška rôznych veľkostí
– striekaciu fľašu naplnenú vodou
– nožnice a obväzový fáč

Plastové vrecúška vystriekajte vodou a vodou postriekajte aj napadnuté listy. Nad ne položte vrecúška a uviažte ich vzduchotesne. Musí tam vzniknúť vlhká atmosféra ako v skleníku. 4repník postavte na svetlé a teplé miesto na minimálne jeden týždeň. Prípadne musíte pokrývku znovu sňať a opäť navlhčiť, aby tam bolo neustále vlhké prostredie. Táto metóda je efektná a spoľahlivá. Vajíčka tohto škodcu sa držia 14 dní. Ak rastlina nemá pleseň, predĺžte procedúru na 14 – 20 dní. Odumreté listy nesmú byť na substráte

Boj proti múčnatke

Tipequisetum.jpgEquisetum Tiptanacetum.jpgTanacetum

Poznáte ju podľa múčnatého povlaku na listoch. V počiatočnom štádiu pomôže roztok z kuchynskej soli, ktorý sa nastrieka na listy. U ruží sa osvedčil roztok s mazľavým mydlom, ktorý sa používa v zime. Predchádzať môžete postrekom odvaru rastlín vratič obyčajný (Tanacetum vulgare) a praslička roľná (Equisetum arvense). Postrekujú sa zdravé rastliny 1x a proces sa zopakuje po štyroch týždňoch.

Zdroj: kvetyazahrada.sk

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.