Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte príliš veľké teplo v byte? Maximálne budete častejšie chorí. Aké teplota je ideálna?

reklama:
reklama:
Máte príliš veľké teplo v byte?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Máte príliš veľké teplo v byte? Maximálne budete častejšie chorí. Aké teplota je ideálna? Foto: www.freepik.com

Ľudia sú čím ďalej tým menej odolní a majú potrebu si doma prekurovať. Pritom to vedie iba k tomu, že sú častejšie chorí. Navyše to stojí peniaze. Pokiaľ vás zaujíma, aké sú optimálne teploty v jednotlivých miestnostiach, máme pre vás odpoveď.

Teplota v miestnosti by sa mala ideálne pohybovať okolo 20 °C. Zdravý človek sa ale cíti pohodlne aj pri 18 °C. Optimálna teplota sa v jednotlivých miestnostiach mierne líši. V kúpeľni je dobré mať teplejšie, naopak na chodbe alebo v špajze chladnejšie.

Každá miestosť si žiada niečo iné

V obývaných miestnostiach sa ako výpočtová teplota uvádza 20 °C, v kúpeľni 24 °C a v predsieni potom 15 °C. Tieto hodnoty ale slúžia hlavne projektantom a ďalším odborníkom, ktorí sa nimi riadia pri stavbe alebo rekonštrukciách.

Prekurovanie domácnosti je energeticky náročné, navyše škodí zdraviu. Ľudský organizmus je potom menej zvyknutý na chlad, a tým pádom aj náchylnejší na choroby.

Teplota je individuálna

Nikto vám samozrejme nenariaďuje, akú teplotu máte v domácnosti udržiavať. Záleží hlavne na tom, čo je vám príjemné. Všeobecne sa dá povedať, že teplota vnútorných priestorov by sa mala pohybovať okolo 20 °C. Zdá sa vám to málo? Tak si predstavte, že ešte pred päťdesiatimi rokmi bolo podľa ekologickej organizácie Veronica v anglických domácnostiach bežné mať počas zimy doma iba 14 °C. Predtým sme skrátka žili vo väčšom chlade. Teplo vtedy slúžilo hlavne na varenie. Ľudia sa bežne zahrievali hrubým oblečením a v noci poriadnou perinou.

Dneska sme oveľa zhýčkanejší. Britské ministerstvo zdravotníctva v roku 2014 prišlo s analýzou, podľa ktorej sa ľudia doma cítia najlepšie pri teplote medzi 18 – 20 °C. Keď sa ale dostatočne oblečú, nie je problém ani 16 °C.

Čo je to výpočtová teplota na vykurovanie

Výpočtová teplota je údaj, ktorý slúži na projekčné výpočty – napríklad pri zatepľovaní domu. Stanovuje ju vyhláška č. 194/2007 Zb. a ako optimálne uvádza výpočtovú teplotu obývaných miestností 20 °C. V praxi si doma samozrejme nastavíte teplotu tak, aby vám maximálne vyhovovala.

Teplotu je dobré nastaviť v každej miestnosti individuálne. V obývacej izbe alebo v kúpeľni si pokojne doprajte väčšie teplo. Je ale asi zbytočné príliš vykurovať obslužné priestory domu, ako je chodba alebo predsieň.

Aké teploty sú ideálne v jednotlivých miestnostiach

  • obývacia izba: 20–21 °C
    spálňa: 16–18 °C
    kuchyňa: 18 °C
    chodba, schodisko: 10–15 °C
    kúpeľňa: 24 °C

Moderné kúrenie môžete aktívne riadiť

Okrem dodržiavania optimálnych izbových teplôt je dobré myslieť na znižovanie teploty v čase, keď nie ste doma. Pred odchodom teplotu nastavte na 16 °C a po návrate ju znova zvýšte. Pokiaľ máte doma inteligentné nastavenie vykurovania, môžete si teplotu zvýšiť na diaľku a prísť do príjemne vyhriateho domova. Kúrenie ale nevypínajte úplne. Vychladli by vám totiž steny a okenné rámy a zima by sa vám doma držala dlhšie.

Používajte správne termostatické hlavice radiátorov

Pomocou termostatickej hlavice na radiátore zatvárate a otvárate ventil. Vďaka tomu udržujete teplotu v miestnosti stále rovnakú. Nastavte ju preto na požadovanú hodnotu – typicky na číslo 3 – a nechajte ju tak. Na noc ju môžete o jeden dielik stupnice privrieť. Rozhodne s hlavicou ale nemanipulujte do úplného zatvorenia alebo otvorenia. Tak by ste si len rozkolísali teplotu v miestnosti a kúrenie by nebolo úsporné.

Pozor na prekurovanie

Veľa rodín má tendenciu domácnosť prekurovať až na 25 °C. Keď ale dlhodobo zdržiavate v takto prekúrených miestnostiach, znižujete adaptabilitu svojho organizmu na chlad. To má potom negatívne účinky na ľudské zdravie – človek býva častejšie chorý.

Zdroj: hobby.instory.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.