Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cibuľový zábal na nohy pomôže pri mnohých zdravotných problémoch

reklama:
reklama:
cibuľa na nohe
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Cibuľový zábal na nohy pomôže pri mnohých zdravotných problémoch Foto: depositphotos.com

Objavte prírodný zázrak priamo z vašej kuchyne! Cibuľa, dlhodobo oslavovaná v kuchyni, sa prezentuje aj ako skvost domácej medicíny. Nechajte sa inšpirovať, ako využiť jej liečivé účinky netradičnými spôsobmi a dopriať tak úľavu nielen pri nachladnutí.

Cibuľa je považovaná za kulinársku esenciu našich jedál a zároveň za nenahraditeľný pilier domáceho liečiteľstva. V ľudovej medicíne je obľúbeným receptom cibuľový čaj s prídavkom medu, ktorý je známym pomocníkom pri boji s prechladnutím. Málokto však vie, že cibuľa skrýva ďalšie metódy využitia – napríklad ako zábal na nohy.

Od stredoveku je známe, že cibuľa obsahuje bohatstvo liečivých látok. V súčasnosti je potvrdené, že je bohatým zdrojom alicínu – prírodného antibiotika, folátov, karoténov, vitamínov B, C a E, ako aj minerálov ako fosfor, jód, horčík, vápnik, meď, sodík, síra a železo. Vďaka týmto zložkám dokáže efektívne ničiť baktérie a vírusy, detoxikovať telo a posilňovať imunitný systém. Je účinná pri liečbe vírusových ochorení, prechladnutí, chrípky či angíny, keďže dokáže znižovať horúčku a zmierňovať príznaky týchto nepríjemností. Hoci cibuľový čaj je účinný, jeho špecifická chuť a vôňa nemusia vyhovovať každému. Našťastie, existuje aj iný spôsob využitia liečivých účinkov cibule – prostredníctvom zábalu na chodidlá.

cibuľa
Cibuľový zábal na nohy pomôže pri mnohých zdravotných problémochFoto: depositphotos.com

Zábal na chodidlá ako brána k lepšiemu zdraviu

Použitie cibule v zábaloch na nohy môže znieť nezvyčajne, no je to overená metóda. Chodidlá obsahujú množstvo nervových zakončení prepojených s rôznymi orgánmi v tele. Stimulácia týchto bodov, v tomto prípade prostredníctvom účinných látok cibule, môže mať pozitívny vplyv na fungovanie týchto orgánov. To vysvetľuje, prečo je tento prístup často využívaný v tradičnej čínskej medicíne.

Ako na to?

Pripraviť si cibuľový zábal je jednoduché. Stačí olúpať surovú cibuľu, nakrájať ju na plátky a vložiť do ponožiek, aby priľnula k pokožke chodidiel. Ideálne je aplikovať zábal večer, pred spaním, a nechať pôsobiť cez noc. Ráno cibuľu jednoducho vyhodíte. Ak by ste radšej chodidlá nezahaľovali do ponožiek, môžete použiť potravinovú fóliu.

Táto metóda je účinná aj u detí pri prechladnutí či virózach, avšak v ich prípade neodporúčame nechávať zábal pôsobiť celú noc – dve až tri hodiny postačia, aby sa predišlo možným nežiaducim reakciám z priameho kontaktu cibule s citlivou detskou pokožkou.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.