Čo jesť, piť a aké bylinky podporne užívať pri rakovine
Samozrejme len strava a bylinky nie sú a ani nemôžu byť samospasiteľné, ale veľmi vám na novej ceste životom pomôžu.
Prevencia- čo obmedziť a čo si dopriať
Najprv sa pozrime na prevenciu, teda na to, ako rakovine predísť či zabrániť. Zamerajte sa na to, či je vaša strava bohatá na vitamíny C, A a E . Skúste obmedziť mäso, ktoré sa v tele vstrebáva najdlhšie zo všetkých potravín. Zamerajte sa na antioxidanty , ktoré telo čistia od škodlivých častíc – rakytník, pestrec, marhule, červená repa… Zo stopových prvkov si pravidelne dopĺňajte zinok (tekvicové semienka) a jód (ryby, morské plody).
Keď už je rakovina diagnostikovaná
Akonáhle už viete, že vo vašom tele začalo nejaké rakovinové bujnenie, vzdajte sa mäsa aspoň na nejaký čas. Trávenie mäsa naozaj telo veľmi zaťažuje a to teraz bude potrebovať silu skôr na boj s chorobou. Doplňte do jedálnička zdroje vitamínu C (ovocie, zelenina), A (marhule, špenát, rybí tuk, pečeň) a E (lieskové oriešky a orechy vôbec, mandle, slnečnicové semienka, pšeničné klíčky). Na obed si doprajte zeleninový vývar , na pitie sa hodia najmä šťavy z čerstvého ovocia. Bylinkové čaje si varte z púpavy, žihľavy, rakytníka, arónie, šípok, nechtíka, hrdze vtáčieho alebo ďateliny. Bylinky je možné kombinovať. Lepšie je čaje nesladiť a biely cukor vôbec vynechať.
Zázvor
Veľmi účinným antioxidantom je zázvor . Vyskúšajte piť zázvorový čaj . Kúsok podzemku zázvoru olúpte a nastrúhajte. Zalejte vriacou vodou, nechajte 10 minút lúhovať, preceďte a pite 2x denne.
Kurkuma
Aj kurkuma je výborným liekom proti rakovine. Pridávajte ju do jedál všade tam, kde je to možné. Môžete použiť ako čerstvú kurkumu , tak kurkumový prášok .
Hliva ustricová
Dokonca aj niektoré huby môžu pomôcť s rakovinou. Hlivu zoženiete nielen v prírode, môžete si ju tiež kúpiť – najlepšie v biokvalite. Pridávať sa dá do polievok aj omáčok . Ak nemáte radi huby, potom sušená hliva pomletá na prášok, ktorú pridáte do jedla, nie je skoro cítiť.