Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo spôsobuje príliš suchý vzduch v byte?

reklama:
reklama:
Suchý vzduch v byte
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Máte ráno opuchnuté oči, upchatý nos a škriabe vás v krku?

Suchý vzduch v byte
www.gettyimages.com
Máte stále vysušenú pokožku, celý deň vás dráždi suchý kašeľ a ste unavení? Dôvodom nemusí byť viróza alebo iné bakteriálne infekcie, ale možno doma dýchate príliš suchý vzduch.

Zdravá strava a pravidelný pohyb majú dobrý vplyv na naše zdravie. Málokto si ale uvedomuje, že nie je dôležité len to, čo jeme, ale tiež to, čo dýchame. Suchý vzduch v našich domovoch je príčinou mnohých zdravotných problémov.

Hygienicky odporúčaná relatívna vlhkosť vzduchu je v lete 40 – 50% a v zimnom období 45 – 65%. Pri poklese vlhkosti vzduchu pod 40% vysychajú sliznice dýchacích ciest, a tým dochádza k oslabeniu obranného mechanizmu človeka proti vnikaniu mikroorganizmov, aerosólov a alergénov do ľudského organizmu. Prevažne v zime, keď sa málo vetrá a veľa kúri, klesá vlhkosť vzduchu v miestnostiach až pod hodnotu 20%.

Vlhkosť vzduchu má vplyv aj na chorobnosť školských detí. Je dokázané, že v triedach, kde bol počas vykurovacej sezóny zvlhčovaný vzduch, bol počet ochorení z nachladnutia polovičná než u detí v triedach, v ktorých sa vlhkosť nezvyšovala. Je to veľmi prosté, mikroorganizmom spôsobujúcim choroby z prechladnutia sa veľmi dobre darí v suchom prostredí a naopak najmenej ich prežíva pri vlhkosti 60%.

Čo spôsobuje suchý vzduch

  • Vysychanie slizníc horných ciest dýchacích
  • Suchý dráždivý kašeľ
  • Pocit stále upchatého nosa
  • Ranné škrabanie v hrdle
  • Chronické zápaly nosohltanu
  • Časté ochorenie horných aj dolných dýchacích ciest
  • Chronickú bronchitídu
  • Opakovanú laryngitídu u detí
  • Vysušenú a podráždenú pokožka
  • Pálenie očí
  • Popraskané pery
  • Pocit zvýšenej únavy a neustáleho smädu

Zdravotným komplikáciám spôsobeným suchým vzduchom sa dá predísť. Okrem metód, ako sú nádoba s vodou alebo mokrý uterák na radiátori, dnes existuje efektívnejší spôsob zvlhčovania. Jedná sa o zvlhčovače vzduchu.

K dispozícii sú dva základné typy:

-parné

-ultrazvukové

Vyparovanie vody z pokožky nášho tela je dôležitým činiteľom pre reguláciu teploty tela. Čím je väčšia relatívna vlhkosť vzduchu okolo nás, tým pomalšie sa voda z povrchu nášho tela vyparuje a naopak. Vlhkosť vzduchu v okolí človeka má preto veľký význam pre jeho zdravotný stav. Vlhkosť vo vzduchu závisí predovšetkým od teploty vzduchu. Najpriaznivejšie vlhkosť vzduchu v uzavretej miestnosti pri teplote cca 20 ° C je 45 – 65%.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.