Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo všetko sa dá sadiť aj v lete?

reklama:
reklama:
July_2f.original.jpg
Foto: www.imgur.com

Nechať záhony odpočinúť je dobré predovšetkým u chudobnejších pôd, ale nenechajte ich napospas burine, keďže tie vysajú zo záhonov živiny rovnako ako rastliny kultúrne.

 Ak už tam nechcete pestovať žiadnu zeleninu, je dobré záhony zrýľovať, buriny tým zryjeme do zeme, bez toho aby sme museli plieť. Potom vysejeme zelené hnojenie, ktoré na jeseň zarýľujeme do pôdy. Vhodné sú strukoviny, horčica, niektoré aksamietnice pod. Husto rastúce rastliny zeleného hnojenia zabránia v raste burinám a my nimi nakoniec pôdu účinne obohatíme, zlepšíme jej kvalitu a štruktúru. 

July_2f.original.jpg
Foto: www.imgur.com

Vynikajúce je zelené hnojenie pre intenzívne využívané záhrady bez možnosti prísunu organického hnojiva. Na druhú stranu to ale nie je potrebné každý rok a môžeme tu vysiať či vysadiť krátkodobo rastúce druhy (druhy s krátkou vegetačnou dobou), čo nám v danom roku prinesie už druhú úrodu.

Čo môžeme ešte v tomto období vysadiť na prázdne záhony?

My edible garden with steve hampson.jpg
Foto: www.imgur.com

Kríčková fazuľa

 Je ideálne ju vysievať v záhrade postupne, čiže v dvojtýždňových intervaloch. Zberáme potom postupne od polovice až konca mája do jesene. Posledným možným termínom ich výsevu je polovica až koniec júla. Čo mráz nespáli, bude do zimy vaše. 
Hrach

 je tiež strukovina s krátkou vegetačnou dobou a preto smelo do jeho výsevu. A nezabudnite na oporu.

Gettyimages 678427849 59270b0e3df78cbe7eecddc3.jpg
Foto: www.imgur.com

Letný šalát

 Vysievame ho od polovice júla až do polovice augusta. Pre letný zber sa odporúča vysievať listové šaláty, u ktorých sa nereže hlavička, ale zberáme listy po obvode a stredová ružica sa ponecháva. Listový šalát nám porastie do výšky a poskytuje lahodné listy veľmi dlho. V júli možno tiež vysiať zimný šalát, ten do septembra dobre zakorení, prežije zimu a na jar nás čaká skorá úrodu. Z letných šalátov sa predávajú odrody Jupiter, Mars a Saturn, prípadne celoročné poľné šaláty Maršálus, Merkurion a médiá (možno využiť aj pre jarné a jesenné pestovanie). 

Roketa

 Pochutíme si na nej už za 6 týždňov od výsevu

Pekinská a  čínska kapusta

 Sú náročné na dusík (pekinské kapusty tvoria podlhovasté hlávky, čínska kapusta ružicu listov). Majú krátku vegetačnú dobu a sú veľmi zdravé. Konzumnej zrelosti dosiahnu od výsevu do dvoch až troch mesiacov, pričom môžeme zberať v rôznych fázach vývoja. Najlepšie je vykonávať výsev v júli. Pozor – potrebujú bohatú zálievku! 

Reďkovky

 Sú známe krátkou vegetačnou dobou, preto môžeme v lete vysievať dlhú bielu letnú reďkovku, červenú aj žltú, guľatú aj podlhovastú, ale aj čiernu zimnú …

Špenát

 Môžeme ho tiež vysiať v júli až auguste a zožneme ho potom na jeseň. Nároky na pestovanie má minimálne. 

Letný výsev (od polovice júla) tiež znesie červená repa , mrkva , niektoré odrody cukiet , listová horčica , japonské reďkovky , Mizuna a  mibuna .

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.