Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo znamená tento štvorček na každej zubnej paste? Zelený, modrý, červený. Dôležitá je práve jeho farba!

reklama:
reklama:
Toothpaste.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com

Všimli ste si niekedy, že na zadnej strane obalu zo zubnej pasty je farebný štvorček? Niektoré médiá uvádzajú, že nám štvorčeky môžu napovedať niečo viac o kvalite zubné pasty, ktorú používame. Je to ale skutočne tak? Pátrali sme po význame záhadných štvorčekov a zistili sme zaujímavé veci. Vyberte si svoju zubnú pastu oveľa lepšie, rýchlejšie a zodpovednejšie.

Želaný efekt už viac nemusia byť len požadovaný. Často si berieme z regálov drogérií zubné pasty, ktoré majú obrovský nadpis hlásajúci ich bieliace účinky. Faktom zostáva, že o skutočnom účinku, ktorý daná pasta môže na zuby mať, hovorí jej zadná strana. Ak si kupujete pasty od serióznych výrobcov, mali by ste vďaka malým farebným štvorčekom jedným pohľadom zistiť, na čo konkrétne pasta naozaj funguje. Takto to aspoň tvrdia niektoré stránky. Jedná sa však o ničím nepodložené informácie. Poďme sa teda pozrieť na to, ako by to „vraj“ malo byť, ale v skutočnosti sú tieto informácie len klamlivé.

01 10.jpg

záhadné štvorčeky

Zelený štvorček zo zadnej strany tuby vraj označuje, že pasta je zložená takmer výhradne z prírodných zložiek. Takých zubných pást je na trhu naozaj ako šafranu. Okrem toho, podobné zelené označenie môžete bežne vídať aj na iných kozmetických výrobkoch založených na prírodnej báze.

Modrý štvorček by mal hovoriť o tom, že pasta obsahuje tak chemické, ako aj prírodné zložky.

Naopak červený štvorček priznáva, že v paste je síce malé, ale predsa nie zanedbateľné množstvo nebezpečných chemikálií. Zuby si s takou pastou môžete umyť naozaj bez obáv. Problémy môžu nastať, ak by ste pastu zjedli, a to najmä v zvýšenom množstve.

„Najnebezpečnejšie“ je čierny štvorček. Ten označuje presne ten druh pasca, ktoré sú takmer stopercentným chemickým produktom, teda neobsahujú žiadne prírodné zložky.

02 7.jpg

Tieto informácie sme sa ale rozhodli overiť a zistili sme, že sa jedná o nepravdivú informáciu, ktorá sa aj na naše stránky dostala už v roku 2013. Ako uvádza stránka hoax.cz, táto správa k nám prišla z anglických zdrojov a rozšírila sa aj u nás . Farebné označenie na zubných pastách nehovorí o ich kvalite a obsahu. Aj preto by ste mali byť v pozore a vždy si radšej dobre prečítajte informácie o zložení zubnej pasty, ktorú sa chystáte používať.

Štúdie dokazujú, že časté návštevy u zubného lekára si zapríčiňuje neraz aj sami, a to najmä používaním bieliacich pást alebo zubných práškov. Takisto pasty zložené takmer výhradne z chemických prísad poškodzujú zubnú sklovinu a tie Najkvalitnejšie ju dokážu pri dlhodobom používaní úplne zničiť. Ak sa pýtate, ako je možné, že takéto pasty sa dostanú na trh, odpoveď nehľadajte. Je to zbytočné.

Rozhodne sa vyhýbajte všetkému, čo je na vašich zuboch drsné – teda pastám s obsahom drobných čiastočiek, zubným práškom či domácim výrobkom neovereným komorou. Spôsobiť si okrem pokazených zubov môžete aj nadmerné žltnutie zubov, alergie alebo astmatické záchvaty. A to sme ani netušili, čo všetko dávame do úst!

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.