Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čučoriedky plné vitamínov!

reklama:
reklama:
čučoriedky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Najkvalitnejšie sú suché a pevné plody, mäkké a mokré čučoriedky sa rýchlo kazia.

čučoriedky
www.gettyimages.com

Sezónou čučoriedok je leto, nie sú lacné, keďže ich zber je veľmi náročný na čas, a tuzemské plody sú vždy lacnejšie ako dovozové. Ak chceme spojiť príjemné s užitočným, vyberieme sa s rodinou do lesa a čučoriedky pre vlastnú spotrebu si nazbierame sami.

Čučoriedky nemôžeme dlho skladovať, preto ich musíme rýchlo spracovať alebo skonzumovať. Ak ich nespracujeme hneď vydržia aj v chladničke – najlepšie miesto na uloženie je na strednej alebo spodnej poličke, tam  vydržia päť až desať dní.

Čučoriedky majú mimoriadne vysoký obsah karoténov, vlákniny, vitamínu C, vápnika. Obsahujú asi 85% vody a celý pohár obsahuje len 84 kalórií s 15 gramami sacharidov.

Na nervy

Čučoriedky obsahujú cenné látky, ktoré zabraňujú výkyvom nálad, navodzujú duševnú harmóniu a zabraňujú depresiám. Regenerujú nervové bunky, podporujú dobrú pamäť a spomaľujú proces starnutia.

Cukrovka

Sú priamo stvorené pre diabetikov. Znižujú hladinu krvného cukru (pôsobí podobne ako inzulín). Užívajú sa aj pri žalúdočných a črevných poruchách.

Na srdce

Zmenšujú riziko srdcových ochorení a problémov s krvným obehom – zlepšujú totiž

priepustnosť ciev. Znižuje tiež krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

Proti rakovine

Veľké množstvo antokyanov, ktoré obsahujú, nielen zlepšuje zrak, ale údajne potláčajú aj šírenie rakovinových buniek.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.