Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Harmonický domov podľa učenia Feng shui? Ako na to?

reklama:
reklama:
Feng shui
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

S pomocou starého čínskeho učenia Feng shui si zariadite harmonické bývanie, v ktorom sa budete cítiť skvele.

Ako na to?

Feng shui
www.gettyimages.com

Feng shui

Toto tradičné čínske učenie sa zaoberá vzťahom človeka s jeho životným priestorom . Jeho cieľom je nastaviť harmóniu a umožniť energiu čchi nerušene prúdiť. Feng shui uplatníte doma, v práci, na záhrade alebo napríklad v uliciach mesta i v parkoch. Pracuje okrem iného s 5 elementami : voda, zem, drevo, oheň, kov. Medzi týmito elementami sa Feng shui snaží nastoliť harmóniu a využíva k tomu farby, materiály, tvary, vône i zvuky.

Okolie domu

Kvalita architektúry sa pozná nielen podľa samotnej stavby, ale aj podľa jej okolia. Pozrite sa na priestor pred vaším domom kritickým okom. Ulica by mala byť uprataná, popolnice zrovnané a živý plot starostlivo zastrihnutý. Tiež chodníček vedúci k vašim dverám by nemal byť znečistený alebo poškodený. Feng shui napríklad uprednostňuje ľahko kľukatú cestu do domu pred tou rovnou. Prečo? Rovná cesta silno zrýchľuje energiu a tým nás oslabuje.

Vchod do domu

Vstupné dvere by mali byť pevné, silné a vzbudzovať pocit ochrany . Sklo a priehľadné materiály nie sú vhodné. Vzbudzujú v nás pocit strachu, že nám niekto zvonku pozerá do nášho súkromia. Pokiaľ chcete mať v chodbe prirodzené svetlo, zvoľte radšej okno.

Chodba

Zádverie by malo byť vždy čisté a upratané . Ozdobte ho napríklad živými kvetinami. Pozor, nech zrkadlo nevisí priamo oproti vchodovým dverám. Odráža energiu prichádzajúceho a nepúšťa ju dovnútra domu.

Kuchyňa

Kuchyňa predstavuje centrum všetkého diania v domácnosti. Je tu teplo od ohňa, na ktorom sa varí a pri jedle sa stretáva celá rodina. Kuchár by mal mať okolo sporáka dostatok priestoru a dobrý výhľad do okolia a do obývacej izby. Drez nepatrí hneď vedľa sporáka. Prvky ohňa a vody sú vo vzájomnej opozícii. Ak nemáte inú možnosť, umiestnite medzi ne aspoň drevo alebo kvety, ktoré negatívnu energiu vyrušia.

Jedáleň

V priestore, kde sa schádzate s rodinou a priateľmi, by vám malo byť príjemne a mali by ste sa tu cítiť bezpečne . Od jedálenského stola by ste mali mať prehľad o dianí v byte a nemal by byť vystavený prievanu. V ideálnom prípade by mal byť osemhranný alebo guľatý s dostatkom priestoru v jeho okolí.

Obývačka

Máte v obývacej izbe prázdne rohy a výklenky ? Takéto priestory sú označované ako „mŕtve miesta“ so zlým tokom energie čchi. Vyplňte tento priestor kvetinami, alebo lampou. Skontrolujte tiež, či priestor nie je preplnený nábytkom a všetko zariadenie je podobného štýlu aj veľkosti. Ideálnym doplnkom je krb umiestnený v rohu miestnosti. Horiaci oheň napomáha správnemu toku energie.

Spálňa

Táto miestnosť slúži k nášmu odpočinku. Mala by byť pokojná , s tlmeným svetlom a prírodnými materiálmi i farbami . Vyvarujte sa zrkadlám priamo pred posteľou. V noci by ste tam mohli zahliadnuť svoj odraz a to by narušilo váš pokojný spánok. S výberom postele si dajte záležať. Zvoľte pevné drevo, kvalitné matrace aj obliečky.

Kúpeľňa

Priestor, ktorý slúži k očiste nášho tela i duše by mal byť čistý a teplý. Vždy do kúpeľne aj na toaletu zatvárajte dvere a sklápajte záchodovú dosku . Zamedzíte tak úniku energie čchi z domu.

Svetové strany

Feng shui
www.gettyimages.com

Už sa vám stalo, že ste sa v niektorej miestnosti necítili dobre a nevedomky ste začali tráviť čas v inej časti domu? Možno za to mohli svetové strany. Miestnosti by mali byť správne rozmiestnené nasledovne:

  • obývacia a detská izba na juh, celý deň sem tak pôjde slnečné svetlo,
  • kuchyňa na východ alebo sever, aby nedošlo k prehrievaniu priestoru,
  • spálne na východ, v noci sa miestnosť neprehrieva a ráno vás prebudia slnečné lúče,
  • sociálne zariadenie a technické miestnosti na sever alebo západ, tieto priestory potrebujú minimum denného svetla.
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.