Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hortenzie v kvetináči, ako ich pestovať?

reklama:
reklama:
Hortenzie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Mohutné rastliny hortenzie veľkolistej majú veľké guľovité kvetenstvo v bielej, ružovej alebo modrej farbe a sú skutočnou okrasou interiéru, z ktorej sa môžeme tešiť niekoľko týždňov.

Hortenzie
www.gettyimages.com

Je ich celý rad . U nás sa na záhradách najviac pestujú hortenzie stromčekovité a hortenzie metlinaté, populárna je tiež lijanovitá hortenzia popínavá. Hortenzia veľkolistá sa však pestuje aj v kvetináči a slúži ako črepníková kvetina na skrášľovanie bytov. Skrášľovanie je to pravé slovo, pretože máloktorá kvetina má tak elegantné a výrazné kvetenstvo. Je zložené z desiatok kvetov jasných pastelových farieb.

Japonská kráska

Pôvodom je  hortenzia z Japonska, kde rástla divoko na ostrove Honšú, v Európe sa pestuje od 18. storočia a u nás od devätnásteho storočia. Kedysi  ponúkali záhradníci predovšetkým bielo kvitnúce odrody na výzdobu kostolov. Sortiment sa však odvtedy zmenil na nepoznanie. Ako výsledok intenzívneho šľachtenia je na trhu v súčasnej dobe mnoho nádherných, jedno i dvojfarebných odrôd, ale napríklad aj odroda so zvlneným okvetím. Tie vznikli v mnohých prípadoch komplikovaným krížením.

Modré alebo ružové kvety?

U tejto rastliny je zaujímavé, že rovnaká odroda má rôzny odtieň kvetov podľa kyslosti substrátu, v ktorom rastie. Ak je v pôde veľa prírodnej neupravenej rašeliny a pôda je teda silne kyslá, sú ružové odrody svetlo modré. Aby bola táto farba ešte intenzívnejšia, pri pestovaní  ju záhradníci zalievajú trikrát týždenne roztokom kamenca, ktorý obsahuje ióny hliníka. Tie zmenia farbivo v kvete na výsledný sýto modrý farebný odtieň. Pri mierne kyslej pôde reakciou sú kvety ružové alebo červené.

Ako ju pestovať v izbe?

Hortenzia má rada dostatok svetla, ale slnečný úpal jej nesvedčí. Latinsky sa nazýva Hydrangea, čo odkazuje na jej potrebu pravidelnej zálievky. Prílišné preschnutie substrátu v kvetináči ju môže poškodiť, a aj keď ju neskôr výdatne zalejeme, rastlina zostane zvädnutá. Nesmieme zabudnúť ani na pravidelné hnojenie, inak listy stratia tmavo zelenú farbu. Väčšina odrôd, ktoré možno zakúpiť v kvetináči, nie je dostatočne mrazuvzdorná, takže tieto hortenzie nemôžeme po odkvitnutí zasadiť na záhradu – vymrzli by. Pokúsime sa ich naopak prezimovať. Potrebujeme svetlú miestnosť, v ktorej budeme udržiavať teplotu okolo 10 ° C.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.