Hraboše v záhrade
Ako sa zbavíme tohto škodcu?
Vďaka hrabošom môže vyjsť navnivoč celá výsadba v záhrade. Každý deň potrebujú 90 až 120 gramov potravy. V zemi majú chodbičky a hryzú cez deň korene rastlín, cibule a hľuzy. V noci vychádzajú von a ničia nadzemné časti rastlín.
Prítomnosť hrabošov zistíte bohužiaľ až vtedy, keď je často neskoro. V trávniku robí kopčeky menšie ako krtko. Ak vám vädnú kry alebo stromy, skontrolujte, či nie sú ich korene ohlodané od škodcov. Počas jednej noci môžu zničiť cibule tulipánov alebo vlčích makov. Pasce by mohli usmrtiť aj krtkov, takže sa používajú v nutných prípadoch. Je dostatok možností, ako vypudiť hraboše zo záhrady.
Petrolejové handričky
Hraboše sú veľmi citlivé na zápach. Ak vložíte do ich chodbičiek handričky namočené v petroleji, zaručene ich tam v krátkom čase už nezbadáte.
Fľaša v zemi
Hraboš je tiež citlivý na zvuky. Ak zahrabete v zemi fľašu, vietor vytvára v otvore zvuk, ktorý hraboše rady nemajú.
Lávové kamene
Lávové kamene majú tiež špecifický zápach, ktorý odpudzuje hraboše. Na jeden meter štvorcový stačia dva kamene.
Baza čierna (Sambucus nigra) a tuja (Thuja)
Vložte do chodbičiek škodcu listy Bazy čiernej alebo tuje, prípadne aj strúčiky cesnaku. Tiež ich odpudí nepríjemný zápach.
Korunkovka (Fritillaria)
Korunkovka a ešte iné rastliny odháňajú hraboše. Ak ich vysadíte pri plote alebo v záhone, prípadne medzi zeleninu, máte zaručené, že hraboš sa z vašej záhrady čo najrýchlejšie odsťahuje.
Ochrana cibuľnatých rastlín
Hraboše ohrozujú hlavne cibuľnaté a hľuznaté rastliny, a preto je potrebné urobiť preventívne opatrenia, inak už cibule nezachránite. Pred vysadením vložte cibule a hľuzy do pletiva, pre tulipány a iné na jar kvitnúce cibuľoviny dostanete v predajniach kúpiť plastové košíky. Cibule sa sadia v skupinách a sú chránené pred hrabošmi. Pletivom môžete vystlať aj celú jamu, vystlať po bokoch a zatlačiť do zeme.
Hraboše sú hrozbou pre rastliny v záhrade. Urobte opatrenia ešte predtým, než zistíte ich prítomnosť.
Zdroj: kvetyazahrada.sk