Jarné kvety- úžasne vyzerajú, nádherne voňajú a sú tiež veľmi liečivé
Jabloňové kvety
Alternatívna medicína využíva jabloňové kvety na výrobu posilňujúceho čaju a tinktúry. Tieto prírodné prostriedky pomáhajú pri celkovej vyčerpanosti organizmu, zápaloch očí a hrtanu, chrapotu, horúčke a kašli, ale aj pri ochoreniach obličiek a kože.
Potrebujeme:
1 lyžicu čerstvých kvetov jablone, 3 dl vody
Postup: Kvety prelejeme vriacou vodou a necháme 15 minút lúhovať. Potom scedíme, nalejeme do termosky a po dúškoch pijeme počas celého dňa.
Marhuľové kvety
Kvety marhule majú mierne protizápalové vlastnosti a dodávajú čaju zaujímavú chuť a vôňu.
Na čaj potrebujeme: 2 lyžičky kvetov marhule, 2 dl vriacej vody
Postup: Kvety zalejeme vriacou vodou a necháme ich 15 minút lúhovať, potom precedíme a môžeme piť čaj.
Magnólia
Magnólia ľaliokvetá obsahuje prírodné antibiotické látky.
Magnólia sa používa predovšetkým pri nadúvaní, hnačke, kašli aj zvracaní. Liečivé účinky magnólie môžeme využiť proti horúčkam, reumatizmu, bronchitíde, obrnám, hnačkám, ale aj ako súčasť čajových zmesí a likérov. Všetky časti rastliny chutia horko až pálivo. Magnólia ľaliokvetá sa užíva vo forme prášku, čaju, odvaru alebo tinktúry.
Tinktúra z magnólie
Potrebujeme: 3 kvety magnólie a 3 dl 60 % liehu
Postup: Kvety zalejeme liehom a necháme 14 dní na teplom mieste lúhovať. 2x denne pretrepeme. Po uplynutí tejto doby precedíme, nalejeme do tmavého pohára a po dobu 5 týždňov užívame 3x denne 15 kvapiek nakvapkaných do 2 dl vody.
Čerešňové kvety
Kvety čerešní i višní majú tonizujúce účinky. Sú tiež úžasnou prísadou do čajových zmesí, dodávajú im nádhernú vôňu a chuť.
Potrebujeme: 2 lyžičky kvetov, 2 dl vriacej vody
Postup: Kvety zalejeme vriacou vodou a necháme ich 15 minút lúhovať, potom precedíme a pijeme.