Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je možné preliatu izbovku zachrániť?

reklama:
reklama:
10. januára 2022 Rady a tipy Post_dining room interior luxurious room interior architecture design with brilliant contemporary white themes color panels plus chic gold plated pendant track lights on rustic hardwood table white.jpg od magazínzahrada.cz Diskusia()
Izbové rastliny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Izbové rastliny potrebujú na úspešný rast a kvitnutie dostatočnú zálievku. Jej množstvo ale záleží na mnohých faktoroch – druhu rastliny, ročnom období aj okolitej teplote. Nie vždy je úplne ľahké množstvo vody správne odhadnúť, a preto sa môže stať, že rastlinu prelejeme..

Čo v takom prípade robiť?

Izbové rastliny
www.gettyimages.com

Ako spoznať preliatie

Poznať, že je rastlina preliata, niekedy nie je ľahké, zvlášť keď je kvetináč umiestnený ešte v ozdobnom kvetináči, do ktorého nie je na prvý pohľad vidieť. Mnoho pestovateľov navyše zmätie, že rastlina vädne, niekedy dokonca žltne, a domnievajú sa, že je suchá. Avšak to môže byť omyl, rastlina môže vädnúť aj žltnúť práve kvôli nadmernej zálievke, a ďalšie zalievanie len približuje jej koniec. Niekedy je dokonca zemina na povrchu kvetináča suchá, ale voda sa hromadí pri dne a ohrozuje korene hnilobou, čo môže viesť až k úhynu rastliny.

Skontrolujte kvetináč

Predtým, než začnete vädnúcu alebo žltnúcu rastlinu zalievať, ju preto starostlivo skontrolujte. Vytiahnite ju z ozdobného kvetináča, pokiaľ je v ňom umiestnená, a pozrite sa dovnútra, či tam nestojí voda. Do samotného kvetináča so zeminou zapichnite opatrne špajľu, pokiaľ ju vyberiete vlhkú a so stopami substrátu, má rastlina ešte závlahy dosť a nie je potrebné prilievať. Kvetináč tiež môžete poťažkať, pokiaľ sa vám zdá ťažký, ešte jeden dva dni počkajte, než rastlinu znovu zalejete.

Nechajte ju preschnúť

Pokiaľ ste zistili, že je vaša izbovka naozaj preliata, snažte sa ju čo najrýchlejšie nadmernej závlahy zbaviť. Samozrejme už ďalej nezalievajte, naopak všetku prebytočnú vodu napríklad z ozdobného kvetináča vylejte. Presuňte rastlinu na teplejšie miesto, kde je dostatok slnka a prúdenia vzduchu. Na teplom, slnečnom a dobre vetranom mieste sa prebytočná voda zo substrátu rýchlejšie odparí. Ale pozor, rastliny nemajú rady prievan a preschnutie neurýchlite postavením rastliny napríklad na radiátor. Musí to byť vždy miesto rastline príjemné, pretože vysúšanie jednoducho nejde takto umelo urýchliť.

Žltnutie rastliny vyžaduje presadenie

Pokiaľ už rastline žltnú listy, mali by ste ju presadiť. Vyberte ju z kvetináča, odstráňte premáčanú zeminu a rastlinu nechajte cez noc v teple uschnúť, aby korene pod nadbytkom vlhkosti nezačali uhnívať. Môžete korene tiež opatrne zabaliť do savého papiera a ten podľa potreby meniť. Následne rastlinu zasaďte do nového, priepustného substrátu, na dne urobte drenážnu vrstvu napríklad z keramzitu a dbajte na to, aby mal kvetináč dostatočný odtok vody. Pokiaľ použijete rovnaký kvetináč, tak ho pred použitím starostlivo vymyte a nechajte riadne vyschnúť.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.