Keď si prečítate tento článok, už nikdy viac nevložíte bravčové mäso do úst
Aké pravidlá dodržiavať pri jedení bravčového
Ak aj napriek všetkému doteraz uvedenému stále chcete konzumovať bravčové mäso, snažte sa dodržiavať nasledujúce pravidlá:
1. Kontrola teploty varenia
Počas varenia či pečenia mäsa používajte potravinársky teplomer so sondou, aby ste sa presvedčili,či je mäso dosiahne optimálnu teplotu v celom svojom objeme. Je nevyhnutné, aby sa v ňom zničili všetky cudzie organizmy. Teplota by nikdy nemala klesnúť pod 62C a pri mletom mäse pod 71c. Ideálne je riadne dlhodobé varenie v 100˚C vode ako opekanie, kde je ťažšie zmerať teplotu hlavne pri hrubších kúskoch mäsa.
2. Oddelenie od iných potravín
Bravčové mäso držte dôkladne oddelené od ostatných potravín. Jedná sa hlavne o tie, ktoré sa konzumujú surové, ako napríklad zelenina.
3. Dôkladné umývanie rúk
Nezabudnite si vždy dôkladne umyť ruky po manipulácii s mäsom. Snažte sa mäso spracovať naraz, aby ste minimalizovali riziko, že dôjde ku kontaminácii iných potravín alebo kuchynského náradia ako sú nože, dosky na krájanie a podobne.
4. Zdravé bravčové
Pri nákupe mäsa uprednostníte také, kde boli ošípané chované bez antibiotík, hormónov či iných liečiv. Najlepším výberom je kúpa bio bravčového mäsa, u ktorého je prísny zákaz používania nebezpečných substancií.
5. Nedajte sa oklamať zavádzajúcimi označeniami na obale
Niekedy sa zvyknú na obaloch uvádzať zavádzajúce označenia ako „prírodné“, „z horských oblastí“ alebo „100% slovenskéhé“, ktoré nemajú nič spoločného s užívaním antibiotík. Dôležité je priame vyjadrenie ako „bez antibiotík“, „bez hormónov“ alebo „bio“.