Ktorá zelenina prežije na záhonoch zimu?
Dopriať si čerstvé vitamíny v podobe zeleniny či ovocia z vlastnej záhrady je nadovšetko.
Počas zimných mesiacov sa však väčšinou ponuka obmedzuje iba na produkty, ktoré sme si na jeseň uskladnili do pivnice, prípadne zamrazili alebo naložili do pohárov. Veľká časť zeleniny sa síce pestuje len po jednu sezónu, ale v skutočnosti sú to dvojročné rastliny. Také rastliny by teda mali na záhonoch v zdraví prežiť aj mrazivú zimu..
Veľké nebezpečenstvo však, predovšetkým pre koreňovú zeleninu, predstavujú hlodavce, ktorí sa s chuťou pustia do všetkého, čo sme zo záhonov na jeseň nezobrali.
Bez obáv môžete po celú zimu žať mrkvu, petržlen, reďkovky, zeler a červenú repu , teda zeleninu, ktorá by rovnako na záhonoch rástla, ak by ste ju chceli pestovať na semeno. Len treba všetku zeleninu zožať včas, než sa na jar začne prebúdzať a znovu rásť. Potom totiž všetku silu rastliny vrhnú do rastu nových listov a kvitnutia a ich korene začnú veľmi často drevnatieť a stratia krehkosť a jemnú chuť.
To platí aj o gigantických kaleráboch. Tiež ich môžete nechať cez zimu na záhonoch, ale len do predjaria. Ostatné druhy kalerábov začnú drevnatieť oveľa skôr, často hneď v prvom roku pestovania.
K zelenine, ktorá je cez zimu ponechávaná na záhonoch celkom bežne, patrí ružičkový kel, kel kučeravý a samozrejme otužilý pór . Vyskúšať však môžete aj špenát a mangold . A nezabudnite ani na cibuľu!
Pokiaľ hrozia silnejšie mrazy, môžete celý záhon so zeleninou pretiahnuť bielou netkanou textíliou, ktorá funguje ako protimrazová bariéra veľmi spoľahlivo.
Nikde nie je napísané, že sa vždy všetko podarí a zelenina skutočne vydrží až do jari v skvelej kondícii. Pri silných mrazoch určite niektoré druhy zmrznú, ale za trochu odvahy poriadna vitamínová bomba uprostred zimy určite stojí.