Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ktoré práce treba stihnúť na záhrade ešte pred koncom decembra?

reklama:
reklama:
Záhrada v zime
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Počas zimných mesiacov už nie je na záhrade toľko práce, väčšinou ide o drobnosti, ktoré vaša záhrada ocenia v budúcej sezóne.

Záhrada v zime
www.gettyimages.com

Zazimovali ste všetky rastliny?

Rozhliadnite sa nielen po záhrade a skontrolujte vaše rastliny, či sú všetky pripravené na bezpečné prezimovanie. Nemali by byť vyschnuté. Tým, ktoré to potrebujú, doprajte zálievku. Všetky trvalky, ruže, okrasné dreviny, dvojročné rastliny a citlivé skalničky zakryte čečinou. Dáte im bezpečie a nebudú ohrozené snehom a nepríjemným mrazom.

Ochrana pred zlomením a mrazivým vetrom

Sneh je síce pre rastliny tiež istou ochranou pred mrazom, ale všetkého veľa škodí. Keď ho napadne veľa, môže niektoré stromy a kríky ľahko poničiť. Týka sa to predovšetkým vysokých a stĺpovitých borievok a niektorých ihličnanov, u ktorých by mohlo dôjsť k rozštiepeniu alebo ulomeniu veľkých vetiev. Preto je vhodné vetvy alebo celé rastliny ohrozených druhov zviazať. Urobte to rovnako ako keď sa viaže vianočný stromček a špagát odstráňte až s začínajúcou jarou.

Ďalším riešením je kríky zabaliť do bielej netkanej textílie, bublinkovej fólie alebo do juty. Vyhnite sa čiernej textílii, rastlina by sa v nej mohla ľahko prehriať. Dbajte na to, aby zakrývací materiál prepúšťal svetlo a mohla tak u rastlín prebiehať potrebná fotosyntéza. Určite je užitočné veľké vrstvy snehu zo stromov a kríkov pravidelne striasť. Ľadu sa báť nemusíte, ten nevadí. Ochráni vaše rastliny pred mrazivými vetrami, a až roztopí, rastlinu rovno zavlaží.

Skladová úroda potrebuje dýchať

Občas vyvetrajte miestnosti, kde máte ovocie či zeleninu uložené. Ale pozor, robte to len v tie dni, keď neklesne teplota hlboko pod nulu, aby vám úroda nepomrzla. Pravidelne ich kontrolujte a prípadne vždy odstráňte plody, ktoré by boli nahnité či plesnivé. Choroby by sa mohli rozšíriť medzi zdravú zeleninu aj ovocie.

Skontrolujte dreviny

Ak v tieto dni mrzne, doprajte mladým drevinám, ihličnanom a dvojročným kvetom zálievku. Voda totiž v pôdnych póroch počas chladných nocí zamrzne a je rastlinám neprístupná. Preto mnoho rastlín počas zimy vyschne, avšak nezmrzne. Ide o takú „chytrácku“ ochranu. Kmene mladých stromčekov obaľte pletivom, aby si na nich nemohla pochutnávať zver.

Myslite aj na ovocné stromy a nalepte na ne ochranné pásiky proti nebezpečnej piaďalke a podobným potvorám. Z kmeňov a hrubších vetiev odstráňte kefou nechcené lišajníky a mach. Zoškriabaný materiál spáľte, nech sa vám nezabýva na ďalších miestach v záhrade! Dajte starostlivosť aj citlivým stálezeleným kríkom a trvalkám pred mrazom, studeným vetrom i ostrým zimným slnkom a obaľte ich vrecovinou či pokryte silnejším kartónom.

Ešte je čas zberu

V týchto dňoch je vhodné žať kel a najlepšiu chuť má práve po prvých mrazoch. Ak zatiaľ nenastali, nechajte ho ešte v záhone. Rovnako tak môžete vykopať chren, zožať pór a pastier.

Krmítka pre vtáčiky

Spomenuli ste si na vašich okrídlených spolubývajúcich, ktorí sa dosť často vracajú na svoje obľúbené miesta? Ak ste ešte neumiestnili na záhradu krmítka pre vtáky, neleňte a šup do toho. Naplňte ich semienkami a pridajte tuk či loj, ktoré s obľubou zobajú.

Pohrajte sa so snehom

V prípade, že bude sneh, odhrabte si cesty. Bude bezpečné pre váš pohyb na záhrade a za druhé ušetríte trávnik. Ak ho pokrýva svieži biely koberec, zbytočne po ňom nešliapte, mohli by ste si trávu na budúcu sezónu zničiť.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.