Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lekári boli šokovaní, keď zistili, ako táto poloha pri spánku ovplyvňuje ľudské zdravie a ako veľké dopady na telo má!

reklama:
reklama:
01.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Konečne je večer a Vy sa po náročnom dni chystáte do postele. Už sa nemôžete dočkať, až zaleziete do perín a necháte sa pohltiť ríšou snov, v ktorých ste pánmi iba Vy.

Možno sa pred spaním trochu vyšantíte, ale aj tak nakoniec tvrdo zaspíte a prespíte celú noc až do rána. Sú ľudia, ktorí dokážu zaspať v pozícii a v tej rovnakej pozícii sa aj ráno prebudia. To sú však výnimky, pretože väčšina ľudí nedokáže spať celú noc v jednej polohe.

Polohy tak menia, odkopávajú sa, prevaľujú sa a ráno sa prebudia napríklad na druhej strane postele, aj to sa stáva. Ak sa to deje aj Vám, tak by ste mali vedieť, že sú polohy, ktoré môžu ovplyvniť vaše zdravie, niektoré pozitívne a niektoré negatívne. V ktorej polohe spávate Vy?

Na chrbte

Spanie na chrbte je najlepšou voľbou, akú môžete pri výbere polohy urobiť. Je jasné, že v noci to neovplyvníte, ale keď zaspávate, ľahnite si na chrbát.

Bude tak väčšia pravdepodobnosť, že v nej zostanete. Vďaka tejto polohe dochádza k dobrému uvoľneniu svalov a zamedzí sa žalúdočným problémom, avšak aj táto poloha má svoje negatívum, chrápanie.

To sa však týka len tých, ktorí k tomu majú dispozície. V normálnom prípade ide o najlepšiu možnú voľbu.

Na bruchu

Spánok na bruchu patrí medzi obľúbené polohy mnohých ľudí. Málokto však vie, že práve táto poloha je pre spanie práve tá najhoršia.

V rámci tejto polohy je totiž extrémne namáhaná naša chrbtica, rovnako ako oblasť krku, teda krčných stavcov. Celkovo má táto poloha veľmi nepriaznivý vplyv na krvný obeh a na správne dýchanie počas spánku.

V tejto polohe si neodpočiniete, pretože Vás vo finále bude bolieť chrbát i krk. Ženám ochabnú prsia a mužom prsné svaly. Odporúča sa teda v tejto polohe vôbec nespať a radšej zvoliť inú.

Pravý alebo ľavý bok

Pokiaľ spíte na boku, môžete byť relatívne v pokoji. Ak nie ste príliš skrútení, chrbtica by mala byť v dobrej polohe, takže by malo dôjsť aj k uvoľneniu svalov.

Výhodou je, že v tejto polohe je takmer nemožné chrápanie. Takže ak Váš partner / partnerka chrápe, mali by ste ho požiadať, aby spal v tejto polohe.

Táto poloha je vhodná aj pre tehotné ženy alebo ľudí s obezitou. Pri spaní na pravom boku môžu nastať problémy s pálením záhy, a pri spaní na ľavom boku je vyvinutý väčší tlak na niektoré orgány. Ak teda preferujete spanie na boku, striedajte jednotlivé strany.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.