Len čisté topánky sú in! Ako vyčistiť kožené topánky?
Ako čistiť kožené topánky z hladkej usne
Kožené topánky z hladkej usne sa musia ošetrovať pravidelne. Topánky by sa mali čistiť po každom použití. Všeobecne nepoužívajte chemické prípravky a dbajte na to, aby kožené výrobky neprišli do styku s veľkým množstvom vody, preto ich nikdy neumývajte pod tečúcou vodou. Ak sa o ne nestaráte dobre, časom sa začnú vysúšať a koža začne praskať.
Tu je pár tipov ako čistiť topánky z hladkej kože
- Pred prvým obutím je potreba topánky naimpregnovať. Impregnácia slúži ako ochrana pred pohlcovaním špiny a hlavne vlhkosti.
- Aby boli kožené topánky stále v dobrej kondícii, je potrebné impregnáciu opakovať zhruba raz za mesiac, za daždivého počasia a v zime častejšie. Impregnačné prípravky kúpite buď vo forme krému alebo vosku, alebo v spreji s aplikátorom.
- Domácou náhradou impregnácie môže byť lekárska vazelína, včelí vosk alebo nesolená bravčová masť.
- Ak obuv premočíte, pozvoľna ju vysušte, najlepšie keď ich vypcháte novinami..
- Kožené topánky najprv zbavte všetkých nečistôt jemnou kefkou alebo vlhkou handričkou a vytrite do sucha.
- Dbajte na to, aby kožené topánky neprišli do styku s veľkým množstvom vody, preto ich nikdy neumývajte pod tečúcou vodou.
- Významnou zložkou správnej starostlivosti o koženú obuv sú krémy na topánky, ktoré obsahujú ošetrujúce zložky a ochránia obuv pred poškriabaním, odieraním alebo iným mechanickým poškodením a samozrejme proti vysúšaniu.
- Najuniverzálnejší je krém bezfarebný. Je najvhodnejší na svetlé topánky, pretože s farebnými krémami riskujete, že po vyčistení získajú iný odtieň, väčšinou stmavnú. Na tmavé topánky používajte krém zodpovedajúcej farby.
- Krém rovnomerne rozotrite kefkou alebo handričkou a nechajte vsiaknuť do kože. Potom topánky vyleštite mäkkou kefkou, flanelovou handrou alebo starými pančuchami.
- Škvrny z tmavej kože odstránite handričkou navlhčenou trochou octu (to platí aj na fľaky od posypovej soli). Skúsiť môžete aj vnútornú stranu banánovej šupky alebo rozkrojený surový zemiak – následne očistite vlhkou handričkou. Na svetlej koži sa škvŕn ľahko zbavíte vlažným mliekom.
Ako sa starať o semišové topánky
Semišové topánky (semišom sa všeobecne nazýva brúsená koža s jemnejším či hrubším vlasom velúr či nubuk, tzv. Vlasové usne) sú náchylné na znečistenie a vyžadujú viac starostlivosti ako hladká koža. Semiš je materiál chúlostivý na vlhkosť, preto je žiadúce chrániť semišky pred zvlhčením. Ak výdatne prší alebo sneží, radšej si obujte topánky z iného materiálu.
Ako ich teda čistiť?
- Kvalitná impregnácia semišu tj. Nanesenie vrstvy, ktorá neprepúšťa vodu do topánok, je veľmi dôležitá. Impregnačné prostriedky navyše dodávajú obuvi ďalšiu vrstvu, ktorá uľahčí ďalšie čistenie, a preto je výhodné aplikovať impregnáciu už pred prvým použitím nových topánok a potom pravidelne po každom čistení.
- Keď topánky doma vyzujete, nedávajte ich ihneď do botníka či skrine, ale najskôr z nich odstráňte nečistoty, čím skôr, tým lepšie.
- Premočenú obuv nikdy nesušte fénom alebo na radiátore. Vhodnejšie je vložiť pokrčené noviny dovnútra topánok a nechať voľne uschnúť.
- Na semišky by sa nemala vôbec dostať voda. Na odstránenie nečistôt zo semišu používajte kefky s mäkkým alebo gumovým vlasom či špeciálnu čistiacu gumu, ktorá nezničí štruktúru materiálu. Kefujte tak, aby nedošlo k vydretiu vlasu.
- Ak nemáte po ruke špeciálnu kefku na semiš, poslúži kefka na zuby s mäkkými štetinami.
- Čistiacu gumu nahradí klasická biela guma alebo chlebová kôrka, najlepšie z tri dni starého chleba . Na čistenie používajte len bielu, vnútornú stranu kôrky.
- Mastné škvrny poprášte múkou a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Následne prášok odstráňte a topánky vykefujte mäkkou kefkou. Tento spôsob je tiež vhodný, ak chcete urýchliť schnutie premočených topánok.
- Vlasové usne nikdy nekrémujte! Ak chcete obnoviť farbu a osviežiť vzhľad, použite špeciálne čistiace a renovačné prípravky určené pre semiš.
- Posledným krokom je impregnácia, prípravky pre velúry a nubuk, nikdy nepoužívajte preparáty určené pre hladké lícové usne. Mohlo by dôjsť k narušeniu štruktúry semišovej kože.
Ako sa starať o topánky z lakovanej kože
Aby si kožená obuv z lakovanej usne zachovala čo najdlhšie lesklý a elegantný vzhľad a lakovky nepraskali, musíte sa o ne náležite starať. Tento povrch je chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, rozmočenie a mráz. Vyvarujte sa noseniu lakovanej obuvi vo vlhkom počasí, povrch by mohol zmatnieť a popraskať. Pravidelným odstraňovaním nečistôt z vrchnej, lesklej vrstvy predídete degradáciou topánok.
6 tipov, ako čistiť lakovky
- Lakovanú useň čistite mäkkou flanelovou handričkou navlhčenou vo vlažnom plnotučnom mlieku alebo vode – ale s vodou opatrne, pretože by lakovky mohla nenávratne poškodiť. Takto navlhčenou handričkou jemne potierajte topánky, kým nezmiznú všetky nečistoty.
- Na leštenie používajte výhradne mäkkú handričku, nikdy nie kefu, pretože môže na povrchu topánky vytvoriť ryhy.
- Ak sa na vašich lakovaných topánkach objavili ryhy, na ich umývanie použite vatový tampón a pokúste sa ich odstrániť odlakovačom na nechty bez acetónu.
- Na ošetrenie lakovanej kože nikdy nepoužívajte prípravky s voskom, ktorý by mohol spôsobiť popraskanie, ktoré už nie je možné napraviť.
- Po vyčistení lakovaných topánok nezabúdajte na vyleštenie a impregnáciu špeciálnymi prípravkami na lakovanú kožu, ktoré ich vedia navyše chrániť pred poškodením.
- Ak nemáte práve po ruke prípravok na leštenie a impregnáciu lakovanej usne, použite jednorazovo kvalitný krém na ruky alebo telové maslo.
Ako sa starať o topánky z ekokože
Topánky z ekologickej kože, známe tiež ako textilná koža alebo syntetická koža, je priedušný materiál, ktorý je na prvý pohľad identický s pravou kožou. Topánky zo syntetickej kože stačí pravidelne utierať mäkkou bavlnenou handričkou namočenou vo vlažnej mydlovej alebo jarovej vode. Navyše topánky vyrobené z ekologickej kože nevyžadujú krémovanie. Ale aj topánky vyrobené z ekokože je potrebné impregnovať, aby získali vodeodolnú vrstvu.