Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Majú vaše deti večný „bordel“ v detskej izbe? Ako ich motivovať, aby ju upratovali?

reklama:
reklama:
Detská izba a upratovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

V detskej izbe sa hromadí veľa vecí. Hračky, oblečenie, knižky, školské a športové potreby, v dnešnej dobe aj elektronika. To, čo my dospelí môžeme uložiť v obývačke, spálni a v úložných priestoroch chodby, deťom sa musí zmestiť do jedinej izby.

A všetko musí byť na svojom mieste, aby tam nebol neporiadok.

Dostatok úložných priestorov a priebežné vyhadzovanie nepotrebného je základom, ktorého by sme sa mali držať hneď od začiatku. Triedenie hračiek je však nutné robiť s citom, pretože k niektorým bábikám či autíčkam môže mať dieťatko zvláštny citový vzťah, hoci z nášho pohľadu sú ošumelé, a navyše určené pre oveľa mladšiu vekovú kategóriu.

Psychológovia upozorňujú, že veci v detskej izbe sú majetkom dieťaťa, a teda by sme ich mali vyhadzovať len s jeho súhlasom. Namiesto tvrdého: „Môžem to vyhodiť do koša?“ Voľte jemnejšie otázky typu: „Budeš si s tým ešte hrať? Môžem to poslať na charitu pre deti, ktoré nemajú žiadne hračky? “

Čím sú deti staršie, tým je ich rozhodovanie o osude hračiek jednoduchšie. Samy už vedia, s čím sa radi hrajú, a čo ich záujem naopak nepúta. Zároveň na ne postupne prenášame zodpovednosť za priebežné udržiavanie poriadku v izbe.

Prinútiť dieťa, aby prinieslo hrnček od kakaa späť do kuchyne (teraz hneď, nie až „niekedy“) a použité oblečenie odnášali do koša na špinavú bielizeň, vyžaduje trochu psychológie a taktiky. Deti často nechcú robiť to, k čomu sú nútené..

Ako teda postupovať?

Dôležitá je motivácia. My dospelí upratujeme, pretože chceme žiť v estetickom prostredí. Mnohé deti ale túto potrebu nemajú a je nutné ju v nich vypestovať. Skúste začať tým, že ich do zariaďovania a výzdoby ich izby zapojíte. „Chcelo by to zmenu. Čo tak vymaľovať jednu stenu inou farbou? Aká by sa ti páčila? Poď, vyberieme spolu nové závesy. Nechceš sem nejaký plagát? „Čím viac sa dieťa bude môcť podieľať na vytváraní a vylepšovaní svojho útočiska, tým viac sa mu v ňom bude páčiť a bude mať záujem na jeho údržbe.

Poslúžiť môžu aj nasledujúce tipy:

  • Kúpte dieťaťu vlastný odpadkový kôš a vrece na špinavé prádlo. Kontrolujte, či ich vynáša, ale nerobte to za neho.
  • Plán generálneho upratovania oznámte dieťaťu niekoľko dní dopredu, aby sa na neho psychicky pripravilo a nemohlo sa vyhovárať, že má iný program.
  • Ak to v izbe vyzerá ako po výbuchu a dieťa nevie, čím začať, spíšte jednotlivé kroky na papier. Prineste handričku s vodou, vysávač, vrece na odpadky a pod. Všetko pripravte. Ďalej už dieťatko musí samo.
  • Ak máte detí viac, môžete upratovanie skúsiť poňať ako bojovú hru. Na jej konci by ratolesti mala čakať nejaká odmena.
  • Po splnení úlohy dieťa vždy pochváľte a vyjadrite spokojnosť nad tým, ako teraz izbička krásne vyzerá.
reklama:

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.