Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte alergiu na prach a roztoče? Ako správne upratovať vo vašej domácnosti?

reklama:
reklama:
upratovanie a alergia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Dôkladne upratovať by sme mali pravidelne, nielen keď idú Vianočné sviatky…

A takisto správne. Predovšetkým vtedy, ak máme v rodine alergika.

V Európe žije asi 150 miliónov ľudí trpiacich nejakou formou alergie. Čím ďalej väčšie percento medzi nimi tvoria ľudia, ktorí sú citliví na roztoče, plesne a ďalšie alergény, ktorými sme obklopení nielen na jar a v lete, ale po celý rok – a to predovšetkým doma vo svojich obydliach.

upratovanie a alergia
www.gettyimages.com

Roztočom svedčí teplo a vlhko

Roztoče sú drobné článkonožce, dlhí asi tretinu milimetra, voľným okom neviditeľní. Hrozbou pre alergikov nie sú roztoče samotné, ale ich sekrét a výlučky, v ktorých sa vyskytujú alergény. Roztoče sa živia šupinkami kože živočíchov, k svojmu rastu potrebujú najlepšie teplotu medzi 22 až 26 ° C a relatívna vlhkosť vyššia ako 55%. Preto je tiež najväčšia koncentrácia alergénov roztočov zvyčajne najvyššie na prelome leta a jesene, a naopak najnižšie koncom zimy. S teplotou a vlhkosťou súvisí aj ich výskyt v domácnosti: ich najobľúbenejšou destináciou sú postele a pohovky, najradšej majú staršie domy s vyššou vlhkosťou, domácnosti s väčším počtom členov, a ešte lepšie s domácimi miláčikmi.

Alergia na roztoče súvisí s rozvojom alergickej nádchy, zápalov spojiviek, prieduškovej astmy či atopického ekzému. Môže ale tiež spolupôsobiť pri vzniku tzv. Skrížených potravinových alergií na iné článkonožce – trebárs na krevety.

Základom je čistá posteľ

Čím častejší je kontakt s alergénmi, tým viac sa tvorí alergických protilátok a alergické ochorenia sa môže zhoršovať. Výskytu roztočov v domácnosti sa nedá úplne zabrániť, ich počet sa však dá udržať v únosných medziach správnym „protialergickým“ vybavením bytu a pravidelným kvalitným upratovaním. Vďaka tomu je možné dosiahnuť upokojenie choroby a zníženie spotreby liekov.

Hlavnú pozornosť by sme mali zamerať na matrace, obliečky a lôžkoviny, kde je výskyt roztočov najvyšší a kde s nimi prichádzame do najužšieho kontaktu. Odporúča sa prať obliečky aspoň raz za dva týždne pri teplote vyššej ako 55 ° C, samotné lôžkoviny potom aspoň raz za dva až tri mesiace pri rovnakej teplote. Relatívna vlhkosť vzduchu by mala byť pod 50% (pomocou odvlhčovačov a tiež správnym vetraním, prípadne pomocou rekuperácie). Dobrou voľbou sú aj obliečky, lôžkoviny a obliečky na matrace vyrobené zo špeciálneho husto tkaného materiálu nepriepustného pre roztoče. Absolútne nevyhnutné je potom aspoň raz za týždeň dôkladne povysávať nielen koberec, ale aj matrace a čalúnenie kvalitným vysávačom s HEPA filtrami.

Ako fungujú HEPA filtre?

HEPA je skratkou z prvých písmen slov „high efficiency particulate air filter“ – vysoko účinný filter vzduchových častíc. HEPA filtre boli vyvinuté koncom druhej svetovej vojny – slúžili ako ochrana pre vedcov, ktorí pracovali na jadrovom výskume. Sú totiž schopné zachytiť mikroskopické častice – a podľa veľkosti týchto častíc sa delí na škále od 1 do 20. Vo vysávačoch je HEPA filter poslednou časťou filtrácie, je umiestnený až za motorom (filtruje tak i splodiny z elektromotora), zvyčajne je pred ním ešte takzvaný predmotorový filter. U niektorých vysávačov je potreba HEPA filter po určitom čase vymeniť za nový, niektoré bývajú doživotné, je však potrebné čas od času ich vyčistiť napríklad prepraním pod tečúcou vodou.

Protiroztočové povlaky sú výnimočne husto tkané

Protialergický domov

Všeobecne platí, že byt či dom by mal byť zariadený čo najjednoduchšie, aby sa dal ľahko upratovať a umývať. Z toho potom logicky vyplynú aj najdôležitejšie zásady:

  • Podlaha a všetky povrchy by mali byť hladké, najlepšie z prírodných materiálov, ktoré nevytvárajú statickú elektrinu. Ak chceme mať doma koberce, mali by sme voliť kusové, ktoré sa dajú vyprať. Celoplošné koberce vhodné nie sú, pretože sa z nich nedá prach nikdy úplne odstrániť.
  • Aj pri výbere matraca sú najvhodnejšou voľbou prírodné materiály, ktoré sú pre ľudskú pokožku najprirodzenejšie a zároveň odolné proti roztočom.
  • Vyhýbame sa tiež nadmiere textílií, v ktorých sa usadzuje prach – napríklad záclony môžeme nahradiť hladkými závesmi alebo roletami. Radšej sa tiež zbavíme starých páperových vankúšov a prikrývok a kúpime si lôžkoviny z dutého vlákna, ktoré sa dajú prať pri vyššej teplote.
    Lôžkoviny pokiaľ možno vôbec neustieľame, zabránime tak roztočom v ďalšom vývoji a prežitie. Ak to možné nie je, necháme ich aspoň pol hodiny pred uložením dôkladne vyvetrať.
  • Najmenej 1x týždenne celý byt, vrátane matracov a čalúnenia, dôkladne vysajeme kvalitným vysávačom s HEPA filtrom najmenej triedy 13, ešte lepšie 14. Ďalšou možnosťou je inštalácia centrálneho vysávača, ktorý prach odvádza mimo obytné miestnosti, alebo použitie cyklónového vysávača. Ten filtruje vzduch pomocou tzv. Multifunkčné filtrácie, vďaka ktorej sa zaobíde bez předmotorových filtrov. Znečistený vzduch sa nasaje do nádoby kužeľového tvaru nazývané cyklóna, kde je jeho prúd smerovaný do úzkej špirály. Odstredivá sila vrhá čiastočky preč z prúdiaceho vzduchu, tie narážajú na steny, odkiaľ potom padajú do zbernej nádoby. V ideálnom prípade vysávač využíva niekoľko fáz cyklón. Cyklónová filtrácia ešte zvyšuje účinnosť a životnosť HEPA filtru, pretože do neho vstupuje menej drobných čiastočiek, ktoré musia zachytiť.

Z čoho sa skladá prach?

Domáci prach je zmes organických a anorganických zložiek: obsahuje textilné vlákna, spóry plesní a plesne samotnej, peľové zrnká, hmyz a jeho výkaly, šupinky kože a výkaly cicavcov a tiež roztoče a ich výlučky, ktoré sú hlavným zdrojom alergénov.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.