Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nasledujúce veci sa snažte dezinfikovať čo najčastejšie. Na ktoré sa v domácnosti zamerať?

reklama:
reklama:
Nasledujúce veci sa snažte dezinfikovať čo najčastejšie. Na ktoré sa v domácnosti zamerať?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nasledujúce veci sa snažte dezinfikovať čo najčastejšie. Na ktoré sa v domácnosti zamerať? Foto: www.gettyimages.com

Starostlivo si umývate ruky, byt máte nablýskaný tak, že by ste sa nebáli jesť z podlahy, toaletu drhnete každý deň… Ale aj tak sa iste nájdu vo vašej domácnosti predmety, ktoré prehliadate a ktoré môžu znamenať zdravotné riziko. Na ktoré sa zamerať?

Nasledujúce veci sa snažte dezinfikovať čo najčastejšie.

Hubky a handričky na riad

Veľa štúdií ukázalo, že hubka na umývanie riadu je bezkonkurenčne najšpinavším predmetom vo vašej domácnosti (kam sa na ňu hrabe spomínaná toaleta). Niet divu – prichádza do styku so zvyškami jedla, navyše je väčšinou vlhká a udržiavaná v teple, čo je raj pre baktérie a plesne. A navyše baktérie, ktoré môžu byť poriadne nebezpečné – E. coli, salmonela… Keď si uvedomíte, že s nimi umývate riad, z ktorého potom jete, nie je to príjemná predstava. Čo s tým? Skúste po každom použití vlhkej hubičke dopriať „jazdu“ v mikrovlnnej rúre (niektorí radia predtým hubku namočiť v octe). Stačí niekoľko sekúnd, a aj keď sa možno nezbavíte všetkých mikroorganizmov, väčšina ich neprežije. Aj tak hubku najneskôr po týždni vymeňte za novú.
Čo sa handričky týka, ten pravidelne perte na vysokú teplotu a nebojte sa mu dopriať kúpeľ v dezinfekcii či octe. Okrem toho ho po každom použití poriadne vyplákajte v horúcej vode a nechajte uschnúť (to napokon platí aj pre hubky).

Držiak na kefky

Zubné kefky mení väčšina z nás poctivo aspoň každé tri mesiace. Avšak ako je to s kelímkom, v ktorom kefky skladujete, prípadne s držiakom na ne? Venujete mu pravidelnú údržbu? Aj ten totiž môže obsahovať množstvo baktérií, ktoré by do našich úst rozhodne nemali mať prístup… Pokiaľ to výrobca nezakazuje, nechajte téglik/držiačik „prejsť“ raz týždenne cyklom v umývačke. Pokiaľ tú možnosť nemáte alebo nie je jasné, či by to nádoba na kefky prežila, potom ju pravidelne (a často) dezinfikujte octom alebo dezinfekciou.

Miska vášho domáceho miláčika

Ak máte doma mačku alebo psa, potom určite musíte s prítomnosťou chlpáča počítať aj pri upratovaní (počnúc chlpmi a cez blatisté labky až po občasné „nehody“). Lenže ruku na srdce – ako často vydrhnete mištičky na jedlo a vodu? Raz týždenne? Popravde povedané, to je o 6 dní neskôr, než by ste v rámci svojho aj maznáčikovho zdravia mali. Vy by ste určite tiež nechceli jesť celý týždeň z jedného taniera! Mističky preto drhnite každý deň. Ide napokon aj o vašu bezpečnosť.

Kohútik v kúpeľni

Len málokto z nás žije v takom luxuse, že má v kúpeľni kohútiky, ktoré sa spúšťajú bez toho, aby sme sa ich museli dotknúť. Väčšina z nás pekne musí zdvihnúť páku alebo otočiť kohútikom, aby sa dostala k vode. Lenže na vodovodnú batériu siahame najčastejšie špinavými rukami (však si ich ideme ešte len umyť), a tak na ňu nanesieme veľa baktérií či vírusov. Paradoxne, keď následne kohútik zatvárame, siahame naň čistou rukou a mikroorganizmy sú späť na našich dlaniach. Ideálne by sme preto mali dezinfikovať vodovodné batérie každý deň. Ostatne to isté sa týka kľučiek pri dverách alebo vypínačoch!

Ovládač na televíziu

Veľa z nás sa už naučila pravidelne čistiť mobilný telefón alebo napríklad klávesnicu pri počítači. Ale ako je na tom taký ovládač na televízii? Iste, naňho väčšinou nesiahame rukami špinavými zvonku, ale to neznamená, že žiari čistotou. Často ho používame, keď jeme, varíme, upratujeme… Na tlačidlách a okolo nich sa tak hromadia najrôznejšie nečistoty as nimi aj množstvo mikroorganizmov, ktoré s každým ďalším dotykom putujú na naše ruky. Ideálne pre čistenie ovládačov sú dezinfekčné obrúsky, avšak pokiaľ sa chcete vyhnúť chémii, môžete použiť aj obrúsok či handričku namočenú v octe (len dôkladne žmýkajte, aby ocot nezatiekol do ovládača a nezničil ho).

Zdroj: zenysro.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.