Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Obľúbený zázvor- kedy pomáha a kedy môže naozaj ublížiť?

reklama:
reklama:
Zázvor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Zázvor je v týchto studených dňoch, kedy nás každú chvíľu potrápi nádcha, kašeľ a iná forma prechladnutia, veľmi obľúbený.

Je to korenie s výraznou chuťou a vôňou, ktoré nám spestrí a prevonia napríklad chuť čaju, rovnako ako med a citrón. Táto kombinácia je teraz v zime naším častým životabudičom.

Kedy však môže byť zázvor na škodu?

Zázvor má antibakteriálne a protizápalové účinky. Pomáha tiež pri žalúdočných, cestovných a tehotenských nevoľnostiach. Pomáha liečiť nádchu a príznaky chrípky. Znižuje tiež cholesterol, stimuluje krvný obeh a podporuje redukciu váhy. Spomaľuje údajne aj niektoré druhy rakoviny. Napriek tomu má však aj veľa vedľajších účinkov.

Zázvor proti neduhom aj pre obohatenie vašej kuchyne

Zázvor nie je síce na prvý pohľad nijako zaujímavý ani atraktívny, no stane sa vaším verným pomocníkom proti všemožným zdravotným ťažkostiam a neduhom. Jeho pôvodnou domovinou je zrejme Čína a India, avšak i nám Európanom sú pozitívne účinky tohto koreňa známe už po celé stáročia.

Vďaka svojej výraznej chuti a skvelej aróme je zázvor významným spestrením mnohých pokrmov. Veľmi často sa používa ako korenie, je dokonca aj súčasťou kari alebo korenia do perníka. Zázvor preukázateľne svedčí žalúdku aj obličkám, ako je známe, pomôže pri chrípke, a to dokonca aj tej črevnej.

Čo sa skrýva za chuťou a účinkami zázvoru?

Silnú vôňu dodávajú zázvoru predovšetkým esenciálne oleje, ďalej obsahuje aj rad dôležitých vitamínov – A, B1, B2, C, E, minerálne látky – sodík, fosfor, draslík, horčík, vápnik a železo.

Zázvor obsahuje tiež Gingeroly, ktoré stoja za jeho typickou pikantnou až ostrou chuťou. Táto látka sa dá prirovnať ku kapsaicínu, látke, ktorú nájdeme aj v chilli papričkách. Tepelnou úpravou sa Gingeroly zmenia na zingeron, ktorý má svoje využitie v potravinárstve, ale aj v kozmetickom priemysle pri výrobe parfumov.

Kedy predstavuje riziko?

Konzumácia zázvoru môže niektorým ľuďom privodiť mierne nežiadúce účinky, ako je napríklad pálenie záhy, hnačka či žalúdočné ťažkosti. Niektoré ženy uvádzajú v súvislosti s užívaním zázvoru aj dlhšie menštruačné krvácanie. Ak je zázvor aplikovaný na kožu, môže ju nepríjemne podráždiť. Niekedy sa neodporúča konzumácia zázvoru v tehotenstve, zázvor môže mať údajne negatívny vplyv na plod a pohlavné hormóny.

Mnohé štúdie však preukázali, že zázvor je bezpečný liek proti rannej nevoľnosti, bez toho aby došlo k poškodeniu dieťaťa. Existuje riziko predčasného pôrodu aj nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa, nemôžeme úplne vylúčiť ani možnosť zvýšeného rizika krvácania, takže niektorí odborníci neodporúčajú jeho užívanie. Rovnako ako u iných liekov počas tehotenstva je aj v tomto prípade dôležité zvážiť výhody proti rizikám. Pred použitím zázvoru v čase tehotenstva je veľmi dôležitá konzultácia s lekárom.

Nemáme bohužiaľ dostatok poznatkov a dôkazov o bezpečnosti používania zázvoru po pôrode, počas dojčenia. Vysoké dávky zázvoru môžu taktiež podľa niektorých tvrdení zhoršiť niektoré formy srdcových ochorení.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.