Obyčajná špajľa vám môže pomôcť pri zalievaní izbových kvetov
Odpoveď na to, ako často zalievať izbové rastliny neexistuje. Avšak pomôcť vám môže niekoľko pravidiel, vďaka ktorým to poznáte.
Keď si kúpite novú rastlinu do bytu, býva väčšinou krásna a plná kvetov. To sa v priebehu niekoľkých týždňov môže rapídne zmeniť. Na vine býva obvykle zlá starostlivosť, či už prehnaná alebo nedostatočná. Každá rastlina má totiž trochu iné nároky na zálievku aj ďalšie potreby.
Existujú určité zásady, ktoré treba poznať.
Aké sú to?
Menej je niekedy viac
To je zlaté pravidlo, ktorým by ste sa mali riadiť aj v prípade zalievania izboviek. V žiadnom prípade by ste nemali kvetinu držať v neustálom vlhku. To totiž vedie k uhnívaniu koreňov, ktoré pripravujete o kyslík. Najčastejším prejavom preliatia sú žltkasté zvesené listy.
Vhodnejšie je zalievať rastliny s dlhším časovým rozostupom a intenzívne, aby sa voda dostala aj k spodným koreňom. Ak vám prebytočná voda stečie do misky, vylejte ju.
Test špajlí
Pokiaľ chcete mať istotu, že je naozaj čas na zálievku, urobte si jednoduchý test pomocou špajle. Tú zapichnite do kvetináča a pokiaľ ju vytiahnete obalenou zeminou, kvet má vody dostatok. Či bude naopak suchá, je čas na zálievku. To, čo by ste mali tiež dodržiavať, je to, či rastlina potrebuje zálievku ku koreňom alebo do misky.
Zálievka podľa ročnej doby
Inú zálievku potrebujú rastliny na jar či v lete, inú počas zimných mesiacov. Na jar stačí zalievať raz týždenne, v lete môžete podľa vlhkosti substrátu jednu zálievku pridať. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku, môžete použiť triky, vďaka ktorým rastliny budú mať dostatok vody. Aké to sú, sme písali tu. Na jeseň prejdite na menej častý režim a cez zimu nechajte rastliny odpočívať. Zálievka im stačí zhruba raz za dva týždne. To, čo ovplyvňuje frekvenciu zalievania, je aj umiestnenie rastlín. Kvety umiestnené na južnej strane potrebujú oveľa viac vody ako tie na východnej alebo severnej strane.
Riaďte sa listami
V neposlednom rade majú vplyv na intenzitu zálievky aj samotné rastliny. Tie totiž vylučujú svojimi pórmi páru a tým prirodzene zlepšujú mikroklímu v byte. Čisto logicky teda veľké rastliny s veľkou plochou listov vyžadujú vyššiu zálievku ako rastliny s menšími alebo kožovitými listami. Voda na zálievku by mala byť odstáta alebo dažďová, ideálne izbové teploty.
Zdroj: hobby.instory.cz