Ocenia ho nielen fanúšikovia minimalizmu- počuli ste o štýle Japandi?
Spojenie japonskej elegancie a škandinávskej jednoduchosti. To je interiérový štýl Japandi. Pôsobí minimalistickým, funkčným, hrejivým a upokojujúcim dojmom. Prím hrajú jemné farby a prírodné materiály. Zamilujú si ho tí, ktorí preferujú čistý, napriek tomu útulný interiér.
Japandi štýl aktuálne zažíva veľkým boom, jeho korene však siahajú do doby pred viac ako 150 rokmi. Vtedy sa dánski architekti, umelci a dizajnéri vydali do Japonska načerpať novú inšpiráciu. Hlavným pojítkom medzi týmito dvoma národmi bola predovšetkým preferencie jednoduchosti, ktorá je zrejmá v japonskej filozofii wabi-sabi i dánskom prístupe hygge. Oba štýly majú mnoho spoločného a skvele sa dopĺňajú. „Pre japonské interiéry je typický minimalizmus a čisto zariadená domácnosť s organickými prvkami. Škandinávsky štýl je zase známy využívaním prírodných prvkov a pre svoju funkčnosť. V oboch štýloch môžeme pozorovať obľubu v neutrálnych tónoch a celkový dojem je veľmi estetický,“ dopĺňa interiérová dizajnérka Anke Glut.
Hlavné princípy Japandi štýlu
Pre Japandi štýl je najdôležitejší minimalizmus. Hlavné slovo dostáva priestor a je kladený aj na samotné objekty v priestore. Vybavenie a dekorácia sú starostlivo vyberané a majú jednoduché tvary. Dominujú tu prírodné materiály ako drevo, kameň alebo bambus a tie skvele dopĺňajú neutrálne farby ako biela, krémová, hnedá alebo šedá. Dôraz je kladený na remeselné práce, veľmi obľúbené sú ručne vyrábané predmety. Celkový dojem Japandi štýlu je harmonický, jednotlivé prvky sú starostlivo vyvážené tak, aby vytvorili príjemný a pokojný priestor
Ako na Japandi v praxi
„Ak chcete do svojho domova priniesť Japandi štýl, začnite odstránením nadbytočných vecí a zdôraznite prírodné materiály. Vyberte si nábytok s jednoduchými tvarmi a neutrálnymi farbami. Pridajte do priestoru rastliny, ktoré dodajú sviežosť a tiež prirodzenú energiu,“ hovorí Anke Glut. Vyvarujte sa dizajnu s mnohými ornamentmi. Čím jednoduchšie, tým lepšie.
Čo sa farieb týka, voľte neutrálnu paletu farieb s výraznými akcentmi. Tie môžu byť v podobe dekorácií alebo nábytku. „Zvoliť môžete aj sýte farby ako zelenú alebo modrú. Niekto tieto farby preferuje na stenách, niekto ich do interiéru vloží v podobe farebnej sedacej súpravy. V Japandi izbách je tiež veľmi obľúbená farba čierna. Pozor ale, nech to s ňou nepreženiete a celú izbu tak nehodíte do ponurej atmosféry. Vzdušnosť je na prvom mieste,“ dopĺňa Anke Glut.
Opatrne s doplnkami
Uprednostňujte funkčnosť pred dekoratívnymi vlastnosťami. Doplnky pridávajte opatrne, v malom množstve. Skvele sa vynímajú bonsaje, japonské keramické nádoby, kontrastné vankúše alebo prehozy. Škandinávsky vplyv môžete pridať vďaka moderným a pohodlným kreslám či svetlám s jednoduchým dizajnom.
Čomu sa vyvarovať
V Japandi štýle nie je veľa priestoru pre prílišnú kreativitu, každý kus nábytku by mal mať svoju funkciu. Vyhýbajte sa syntetickým materiálom a neporiadku. Priestor udržujte v čistote a držte sa hesla „menej je viac“.
Zdroj: www.marianne.cz