Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odborníci radia, ako sa pečeň snaží dať najavo, že nepracuje správne.

reklama:
reklama:
Pečeň
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pečeň www.gettyimages.com
Pečeň
Pečeňwww.gettyimages.com

Pečeň je jedným z najväčších a tiež najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Plní veľké množstvo funkcií, napríklad sa zúčastňuje v  metabolických procesov, tvorí sa v nich žlč a slúži tiež ako úložisko niektorých vitamínov a minerálnych látok. Nezdravý a rýchly životný štýl dnešnej doby ale pečeni nesvedčí a časom môže byť príčinou ich nesprávnej funkcie, s ktorou potom čoskoro súvisia aj mnohé zdravotné ťažkosti. Našťastie existujú určité náznaky, ktorými sa nás naša pečeň snaží upozorniť, že by sme sa o ňu mali starať lepšie. Mnoho z nás ale týmto informáciám nevenuje príliš veľkú pozornosť, pretože väčšinou nebolí.

Žltkastá pleť či oči, tmavý moč

Žltkastá pleť či oči sú príznakom zvýšenej hladiny bilirubínu v krvi. Nedávne vedecké štúdie potvrdili súvislosť medzi ochorením pečene a týmito problémami. Ak sú pleť a oči oveľa žltšie, môže sa jednať o hepatitídu typu B alebo C. Okrem zmeny farby kože venujte pozornosť tiež farbe moču. Ak viete, že nie ste dehydrovaní, lebo ste dostatočne pili, a Váš  moč je napriek tomu tmavo žltý, oranžový  až hnedý, je to signál že máte problém s pečeňou. Tmavší moč môže naznačovať, že pečeň nie je schopná rozložiť bilirubín, čo je často vidieť u pacientov so zlyhaním pečene.

Neustála únava

Únava je častým vedľajším príznakom mnohých ochorení, rovnako tak je tomu aj pri ťažkostiach s pečeňou. Jedným z častých príznakov, že Vaša  pečeň sú plná škodlivých látok, je práve chronická únava. Ak sa často cítite slabí, unavení a bez energie, a to aj vtedy, keď ste odpočívali, môže byť vinníkom pečeň. Zvýšená únava tiež často súvisí aj s tým, že mnoho ľudí, ktorých trápia problémy s pečeňou, trpia zároveň aj podvýživou a hormonálnymi poruchami, ktoré k únave tiež prispievajú a telo celkovo oslabujú.

Trápia vás migrény či zlý dych

Gastro intestinálne poruchy môžu byť príčinou aj najrôznejších bolestí hlavy a migrén. Pri ťažkostiach s trávením má totiž pečeň ťažkosti s distribúciou krvi v tele, ak je ich funkcia spomalená, dôsledkom je stúpajúci tlak do mozgu, ktorého následkom je bolesť. Pečeň plní tiež dôležitú úlohu pri odstránení dusíka, ktorý súvisí s konzumáciou bielkovinovej potravy. V prípade, že nepracujú správne, hladina dusíka v tele rastie a človek ho potom vylučuje dutinou ústnou.

Kolísajúca hmotnosť

V neposlednom rade sa problémy s pečeňou môžu prejaviť aj na Vašej hmotnosti. Ak priberáte alebo schudnete na váhe bez závažnejších zmien životného štýlu, môžete mať problém s pečeňou. V oboch prípadoch je zmena váhy dôsledkom zlého metabolizmu, ku ktorému v pečeni dochádza.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.