Oranžové plody rakytníka sú plné vitamínov a ďalších prospešných látok
Na jeseň často premýšľame nad tým, ako najlepšie podporiť svoju imunitu. Vyskúšajte rakytník, má totiž pozitívny vplyv na stav celého organizmu a pomáha pri liečbe mnohých chorôb.
Od septembra do polovice novembra si môžete nazbierať rakytník rešetliakový. Vetvičky tohto kríka sú tŕnisté, ale za trochu námahy to rozhodne stojí. Oranžové plody rakytníka sú totiž plné vitamínov a ďalších prospešných látok.
Vitalita a pohoda
Obsahujú napríklad alkaloid hippophein, ktorý sa v tele premieňa na serotonín, hormón dôležitý pre pohodu i vitalitu. Rakytník zvyšuje odolnosť proti infekciám i stresu, hojí sliznice, prospieva krvi i kĺbom.
Rakytník je skrátka hotová vitamínová bomba, ktorú oceníte pri najrôznejších virózach, chrípkach a angíne. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam podporuje tvorbu žlče a tráviacich enzýmov a prospieva krvnému obehu.
Podporuje funkciu tráviaceho traktu
Rakytníkové plody totiž obsahujú semená, ktoré sú zdrojom oleja bohatého na flavonoidy, ktoré znižujú krvný tlak. Pri pravidelnom užívaní rakytník podporuje správne fungovanie tráviaceho traktu a podporuje organizmus pri očiste od toxických splodín a civilizačného stresu.
Navyše si z plodov rakytníka môžete pripraviť rôzne sirupy, marmelády a likéry. Tiež ich môžete usušiť a užívať rozomleté alebo z nich uvariť čaj.
Použite ho pri rekonvalescencii
A čo je ešte zaujímavejšie, oranžové guličky rakytníka si môžete zmraziť do zásoby, pretože počas tejto procedúry nestratí väčšinu svojich takmer zázračných vlastností. To oceníte napríklad pri rekonvalescencii po dlhej chorobe.
V takom prípade si môžete pravidelne variť rakytníkový čaj, ktorý pripravíte nasledovne:
Roztlačte 2 čajové lyžičky čerstvých alebo usušených rakytníkových bobuliek a prelejte 200 ml vriacej vody. Všetko nechajte 15 minút lúhovať. Po uplynutí tejto doby preceďte, pritom sa bobule snažte čo najviac vymačkat. Môžete prisladiť medom.